Sürdürülebilir liderliğin psikolojik güvenlik algısına etkisinde yeşil örgüt ikliminin aracı rolü
The mediator role of green organizational climate in the effect of sustainable leadership on psychological security perception
- Tez No: 870523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÖZTIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sürdürülebilir liderlik başta insan kaynağı olmak üzere tüm üretim faktörlerini dikkatli şekilde organize eden ihtiyatlı ve becerikli bir liderlik türüdür (Hargreaves, 2007). Sürdürülebilir liderler, insanlara değer vererek, organizasyonu sosyal refaha fayda sağlayan bir araç olarak gördüğünden hümanist yönetimin davranışı benimsemektedirler. Sürdürülebilir liderlik tarzında sorumluluk hissi oldukça fazladır. Sürdürülebilir liderler şirketlerin uzun vadeli planlarını gerçekleşmelerinde grupları sürükler ve tek bir fikir altında toplarlar. Günümüzde sürdürülebilirlik kurumsal bir değer halini aldığı için liderlerin de kendilerini bu yönde geliştirmeleri gerekmektedir. Burada aslında çift yönlü bir gereklilikten bahsedebiliriz. Şirketler sürdürülebilirlik anlayışı ile stratejilerini belirlerken sürdürülebilir liderler istihdam ettirerek kurumsal performansı da arttırırlar. Öte yandan mevcut liderlerinin de sürdürülebilir faaliyetleri yönetebilmesi için bu yetkinliklere sahip olması gerekmektedir. Sürdürülebilir liderliğin uygulanması kolay değildir, önemli olan bu ilerleme sürecinde süreklilik, dikkat ve çabayı devam ettirebilmektir. Ancak liderler ve izleyicileri genellikle tükenmişlik içindedirler ve onların yerine gelen kişiler bu işlere devam edemez ve sürdürülebilir kalkınmayı sürdüremezler. Lider çalışanları motive etmeli, uygun koşulları yaratmalı ve onlara rehberlik etmelidir. Sürdürülebilir liderin vizyonu, organizasyon stratejisine paralel şekilde çalışanlar tarafından benimsetilen bir değer olarak kurum kültürünü geliştirmelidir, bu durum dönüşümcü liderlik davranışını da içinde barındırmaktadır. Bu bağlamda çalışmada sürdürülebilir liderliğin psikolojik güvenlik algısına etkisinde yeşil örgüt ikliminin aracı rolü araştırılacaktır. Araştırma ile Tekirdağ ilinde dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektöründe çalışan 397 kişiye ulaşmak hedeflenmektedir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik yazılım programı ile analiz edilecektir. Sürdürülebilir liderlik olgusunun kavramsal olarak açıklanması ve sürdürülebilir liderlik ile psikolojik güvenlik algısına etkisinde yeşil örgüt ikliminin aracı rolü üzerine yapılan ilk araştırma olması çalışmanın özgün yanı olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable leadership is a prudent and skillful type of leadership that carefully organizes all production factors, especially human resources. Sustainable leaders adopt humanistic management behavior because they value people and see the organization as a tool that benefits social welfare. The sense of responsibility is quite high in the sustainable leadership style. Sustainable leaders lead groups in realizing companies' long-term plans and gather them under a single idea. Since sustainability has become a corporate value today, leaders need to develop themselves in this direction. We can actually talk about a two-way requirement here. While companies determine their strategies with an understanding of sustainability, they also increase corporate performance by employing sustainable leaders. On the other hand, current leaders must also have these competencies in order to manage sustainable activities. Implementing sustainable leadership is not easy, the important thing is to maintain continuity, attention and effort in this progress process. However, leaders and their followers are often burnt out and their successors are unable to continue their work and sustain sustainable development. The leader must motivate employees, create favorable conditions and guide them. The sustainable leader's vision should develop corporate culture as a value adopted by employees in parallel with the organizational strategy, which also includes transformational leadership behavior. In this context, the mediating role of green organizational climate in the effect of sustainable leadership on the perception of psychological safety will be investigated in the study. The aim of the research is to reach 397 people working in the consumer durables and consumer electronics sector in Tekirdağ province. The data obtained will be analyzed with SPSS 25.0 statistical software program. The originality of the study stands out as the conceptual explanation of the phenomenon of sustainable leadership and the fact that it is the first research on the mediating role of green organizational climate in its effect on sustainable leadership and psychological safety perception.