An investigation of the differences in earthquake resistance policies in Turkey and Japan through architecture ethics
Türkiye ve Japonya'da depreme dayanım politikalarındaki farklılıkların mimarlık etiği üzerinden incelenmesi
- Tez No: 777520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Afetler, insan yaşamını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen, can ve mal kaybıyla sonuçlanan doğal olaylardır. Mimarlık ise antik tarihin en eski mesleği olarak karşımıza çıkan afetlerde yeniden yapılanma sürecinde en etkili mesleklerden biri olmuştur. Zaman içinde afet sonrası yeniden yapılanma ile birlikte afet öncesi kavramının da literatüre eklenmesiyle mimarlık mesleğinin topluma karşı sorumlulukları da genişlemiştir. Meslek etiği ise bu sorumlulukları düzenleyen bir kavramdır. İki aşamalı bu çalışmada ise öncelikle ülkelerin mimarlık kuruluşları tarafından yayınlanan mimarlık meslek etik kodları doküman incelemesi yöntemiyle incelenmiş ve afet ile ilgili kelimelerin ne kadar yer aldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci aşamada, ortak bir afet geçmişine sahip olan Japonya ve Türkiye'nin deprem geçmişleri ve depremlere yaklaşımları karşılaştırmalı analiz yöntemi ile incelenmiş ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar Türkiye'nin Japonya'nın gerisinde kaldığı kısımlar özelinde değerlendirilerek bundan sonraki çalışmalara temel teşkil etmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural events that directly or indirectly affect human life and result in loss of life and property. Architecture, on the other hand, has been one of the most influential professions in the reconstruction process in disasters, which is encountered as the oldest profession in ancient history. In time, with the addition of the concept of pre-disaster to the literature together with post-disaster reconstruction, the responsibilities of the architectural profession towards society have also expanded. Professional ethics is a concept that regulates these responsibilities. And in this two-stage study, firstly, the architectural professional ethical codes published by the architectural organizations of the countries were examined with the document analysis method and it was tried to determine how much the words related to disaster exist. In the second stage, the earthquake histories of Japan and Turkey, which have a common disaster history, and their approaches to earthquakes were examined with the comparative analysis method and the differences were tried to be determined. The results obtained were evaluated specifically for the parts where Turkey was behind Japan, and it was tried to form a basis for further studies.