Karboksilik asit katkılı metal oksitlerin sentezi, karakterizasyonu ve aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of carboxylic acid doped metal oxides and investigation of their catalytic activities
  1. Tez No: 777547
  2. Yazar: GİZEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN SELDA POZAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel atık sularda bulunan fenolik bileşiklerden p-kresolün kısa sürede tam mineralizasyonu sağlayabilecek metal oksit yapılar geliştirilmiş ve bu katalizörlerin fotokatalitik aktivitesi incelenmiştir. Metal oksit yapılar farklı karboksilik asit (oksalik asit, sitrik asit ve askorbik asit) ve metal tuzu katkısı ile basit sol-gel yöntemiyle hazırlanmış ve XRD, DRS, FTIR, BET, SEM gibi karakterizasyon metotları ile yüzey ve optik özellikleri analiz edilmiştir. Fotokatalitik reaksiyonlarda aktiviteyi iyileştirmek amacıyla, reaksiyon pH değeri, reaksiyon sırasında kullanılan ışık kaynakları ve şiddeti gibi parametrelerde dikkate alınarak optimizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. P-kresolün fotokatalitik reaksiyon sonrası konsantrasyon değişimi UV-VİS spektrofotometrik sistem kullanılarak takip edilmiş ve başlangıç reaksiyon hızları hesaplanarak katalizör aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Fotokatalitik aktivite değerlendirilmesi sonunda, 25 ppm p-kresol sitrik asit varlığında hazırlanmış (CATGBA24) katalizörü ile ortam pH 5 değerinde ve UV-B ışık kaynağı altında gerçekleştirilen reaksiyon ile 90 dakika sonunda tam mineralizasyona ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, metal oxide structures that can provide full mineralization of p-cresol, one of the phenolic compounds found in industrial wastewater, were developed and the photocatalytic activity of these catalysts was investigated. Metal oxide structures were prepared by simple sol-gel method with the addition of different carboxylic acid (oxalic acid, citric acid and ascorbic acid) and metal salt, and their surface properties and optical properties were analyzed by some characterization methods such as XRD, DRS, FTIR, BET, SEM. In order to improve the activity in photoatalytic reactions, optimization studies were completed by taking into account of the parameters such as reaction pH value, light sources and intensity that used during the reaction. Concentration change of p-cresol after photocatalytic reaction was observed by using UV-VIS spectrophotometric system and catalyst activities were compared by calculating initial reaction rates. At the end of the photocatalytic activity evaluation, full mineralization has been obtained after 90 minutes with the reaction performed under a UV-B light source with an ambient pH of 5 with the (CATGBA24) catalyst prepared in the presence of 25 ppm p-cresol citric acid.