Kırmızı yapraklı fesleğen bitkisinin su kültürü yetiştiriciliğinde renk ve besin bileşenlerinin arttırılması
Increasing the color and nutritional components of the red leaf basil plant in hydroponic
- Tez No: 777548
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında serada su kültüründe fesleğen yetiştiriciliğinde kimyasal gübreye ek olarak farklı biyostimulant gübreler eklenmiştir. Yapılan bu çalışmada bakteri, kitosan, fulvik asit ve vermikompost biyostimulantlarının iki farklı dozları kullanılmıştır. Fesleğen bitkilerine uygulanan gübrelerin fenol ve flavonoid içeriklerini arttırdığı belirlenmiştir. Uygulanan bazı biyostimulantlar, fesleğen yapraklarda ki antioksidan ve antosiyanin miktarını arttırmıştır. Su kültüründe yetiştirilen Rosie fesleğen çeşidi yapraklarında SÇKM içeriğine ortama eklenen biyostimulant gübrelerin arttıcı bir etkisinin olduğu fakat istatistiksel olarak ise bir fark bulunmamıştur. Üstelik gübreler, fesleğen yapraklarında parlaklık ve kırmızılık oranlarının artmasında etkili olmuştur. Fesleğen yapraklarında N, P, K, Ca, Mg makro besin elementleri ile Fe, Mn, Zn, Cu mikro besin elementleri konsantrasyonları üzerine biyostimulantların arttıcı bir etkisi olduğu görülmüştür. Su kültüründe yetiştirilen Rosie çeşidi fesleğen bitkilerinin toplam yaprak veriminde uygulanan biyostimulant gübrelerle birlikte yetişen bitkiler, kontrol bitkilerinden daha fazla verim oluşturmuştur. En az verim oluşturan uygulama 5459,75 g/m^2 ile kontrol bitkilerinden olmuştur. Uygulanan farklı biyostimulant gübrelerinin toplam verime etkisinin en fazla olduğu uygulama 9714,56 g/m^2 ile Bakteri 500µl/L oluşmuştur. Denemede kullanılan farklı biyostimulant gübrelerin fesleğen bitkilerinde yan dal oluşumunu hem arttırıcı hem de azaltıcı etkileri olmuştur. Bu etkilerden Kitosan 300µl/L (24 birim/bitki) uygulaması bitkinin yan dal sayısını en fazla arttıran uygulama olmuştur. 1 Haziran tarihindeki hasatta, uygulanan biyostimulant gübrelerin gövde çapını bütün uygulamalarda kalınlaştırdığı belirlenmiştir. Bitkilere uygulanan farklı biyostimulant gübrelerin kök uzunluğu, kök taze ve kuru ağırlığı üzerine geliştirici bir etkisi olmuştur. Su kültürü fesleğen yetiştiriciliğinde kimyasal gübreye ek olarak kullanılan biyostimulantların verimi, bitki ve kök gelişimini arttırıcı etkiler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different biostimulant fertilizers were added in addition to chemical fertilizers in basil cultivation in hydroponic systems in the greenhouse. In this study, two different doses of amino acid, bacteria, chitosan, fulvic acid, and vermicompost biostimulants were used. It was determined that the fertilizers applied to basil plants increased their phenol and flavonoid contents. Some biostimulants applied were found to increase the amount of antioxidants and anthocyanins in basil leaves. In the leaves of Rosie basil cultivar grown in hydroponic, the biostimulant fertilizers added to the medium had an increasing effect on the brix content, but there was no statistical difference. Moreover, fertilizers were effective in increasing the brightness and redness of basil leaves. It has been observed that biostimulants have an increasing effect on N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, and Cu concentrations in basil leaves. In total leaf yield of Rosie basil plants grown in hydroponic, plants grown with biostimulant fertilizers produced higher yields than control plants. The least yield was measured as 5459.75 g/m^2 in control plants. The application in which the effect of the different biostimulant fertilizers applied on the total yield is most significant is the 500µl/L application of bacteria. As a result of this application, the total yield was determined as 9714.56 g/m^2. Different biostimulant fertilizers used in the experiment had both increasing and decreasing effects on lateral branch formation in basil plants. Among these effects, chitosan 300µl/L (24 units/plant) application increased the number of lateral branches of the plant the most. At the harvest on June 1, it was determined that the applied biostimulant fertilizers thickened the stem diameter of basil plants in all applications except amino acid application. It was established that the dry matter forming capacity of biostimulant fertilizers applied to basil plants grown in a hydroponic medium had an increasing effect in amino acid 600mg/L, chitosan300µl/L, fulvic acid 600mg/L and chitosan 150µl/L applications. Different biostimulant fertilizers added to the plants had an improving effect on root length, wet and dry weight of the root. Biostimulants used in addition to mineral fertilizers in hydroponic basil cultivation increased the yield during plant and root improvement.