Teknik yenileştirmeye elverişli donanım envanter takibi ve bir uygulama
  1. Tez No: 77755
  2. Yazar: PELİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Veri Tabanı Uygulamaları geliştiren araçlar son yıllarda oldukça geliştirilmiştir. Bu araçlar, bir veri tabanı tablosunun yaratılması ve bilgilerin işlenmesi işlemlerini çok basit hale getirmiştir. Verileri bir tabloda toplayan, işleyen, saklayan ve sorgulayan uygulamalar piyasada geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bu uygulamalarda veri yapısı, programcı tarafından bir defaya mahsus tanımlanmakta ve kullanıcılar bu yapıya bağımlı kalarak verilerini saklamaktadır. Bu tip çözümler karmaşık veri yapıları gerektiren durumlarda kullanıcı ihtiyacını karşılayamamaktadır. Ürün ağacı, envanter takibi gibi programlar, sıradan bir veri tabanı uygulamasına göre fazla sayıda tabloya erişim ve bunlar arasında kurulan karmaşık ilişkilere dayanır. Bu karmaşıklık, programın kullanıcıya kendi yapısal sistemini kurmaya verdiği izin oranında artar. Bu çalışmada, üzerinde zaman zaman teknik tadilat yapılabilecek olan donanım için envanter takibinin oldukça karmaşık olan ilişkisel mantığı ele alınmıştır. Oluşturulan bakış açısı bir uygulama programının geliştirilmesi süreci içinde ele alınmıştır. Çözümde Delphi 2.0 programlama dilinden faydalanmıştır. Çalışmalar sonucu geliştirilen veri yapısı, algoritmalar, tablolar arası bağlantılar, ilişkiler, kullanıcı ara yüzleri ve program mantığının, bu konularda çalışmalar yapan kişilere faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışma sonucunda üretilen ENTAP 1.0 programının envanter takibi yapan kamu veya özel kuruluşla faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The tools developing database applications have been highly improved in recent years. These tools simplify creating a database table and transaction procedures of data. Applications gathering, transacting, storing and quering data in a table are largely used. Data structure in these applications are defined by the programmer one time only and the users keep their data depending the structure mentioned. This kind of solutions can not meet the user requirements when complex data structures are needed. Programs such as product tree, keeping inventory records, depend on large number of table access relative to an ordinary database application and complex relations established between these table accesses. This complexity increases with the ratio that the program permits the user build his/her own structual system. In this research, relational logic of keeping inventory records, which is highly complex, has been examined for the hardware on which technical renewal can be done once in a while. The perspective that has been built is explained in the period of an application program development. Delphi 2.0 programming language is used in the solution. Data structure, algorithms, connections among the tables, relations, interfaces and program logic developed as a result of studies are assessed useful for people making researches in similar topics. ENTAP 1.0 program developed at the end of this research is also assessed to be useful for the government and commercial establishments keeping inventory records.