Kübik kristalli metalik malzemelerde doku oluşumu ve dokunun temsil edilmesi
- Tez No: 77754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill ÖZET Bu literatür çalışması şu iki maksatla yapılmıştır: -Kayma ile FCC metallerde dokunun gelişimi -Dokunun temsil edilme yöntemleri. Bu çalışmanın ilk kısmında, dokunun gelişimi, FCC single kristal deformasyonu, bikristal deformasyon ve polikristal deformasyonun Taylor ile Bishop ve Hill analizleri açıklandı. Bir single kayma sisteminin faal olması ile serbest bir single kristal plastik olarak deforme olur.Polikristal içindeki single bir kristaldeki deformasyon serbest bir single kristalin deformasyonundan farklıdır, aksi takdirde tane sınırları boyunca süreksizlikler, komşu taneler arasında da boşluklar oluşturması gerekirdi Halbuki bir polikristal, komşu taneler beraberliklerini muhafaza edecek şekilde deforme olur. Yani strain devamlılığı tane sınırlan boyunca hatta bazı durumlarda tüm kristal boyunca muhafaza edilir. Burada bir polikristal içindeki her bir tanede (kristal) tane sınırlarına yakın bölgelerde deformasyonun iç bölgelerdekinden farklı olduğu deneysel olarak gözlemlenmiştir. Tane iç bölgesinde single kayma hakimken; tane sınır bölgelerinde çoklu kayma meydana gelir. Polikristal içindeki bir tanenin kristalografik oryantasyonun yeniden yönlenmesi kısıtlanmış plastik deformasyon sonucudur. Yeniden yönlenmenin derecesi plastik deformasyonun miktarına bağlı olup tanelerin oryantasyon dağılımı stereografik projeksiyon üzerinde plot edilmesiyle doku görüntülenebilir. Polikristal dokuyu gösteren projeksiyonun bu tipine Pole Figure adı verilir. Euler Uzayda tanelerin oryantasyon dağılımlarım gösteren dokunun diğer tip temsiline ODF adı verilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This literature study were carried out to understand, - the development of texture in FCC metals by slip - the ways of representation of texture In the first part of study, development of texture, the FCC single crystal deformation, bicrystal deformation and Taylor and Bishop-Hill analysis of polycrystal deformation were explained. A free single crystal deforms plastically by the operation of a single slip system. Unlike a free single crystals single crystal in a polycrystal could not deform like a free single crystal, otherwise the strain must be discontinuous across the grain boundaries and voids must be formed between the neighboring grains. A polycrystal deforms in such a way that neighboring grains stay intact. That is, strain continuity is maintained across the grain boundaries and in some cases even thoughout the entire crystal It is experimentally observed that in each grain (crystal) in a polycrystal the regions near the boundaries deforms differently from the interior. Multiple süp occurs usually at the grain boundary regions while sometime single slip dominates grain interior. Reorientation of crystalographic orientation of individual grain in polycrstal is associated with constrained plastic deformation (by shear on a single or several slip systems). Degree of reorientation depends on the amount of plastic deformation can be visualized by plotting orientation distribution of grains on a stereographic projection. This kind of projection, named pole figures, show the texture of polycrystal. Another kind of representation of texture, called ODF, shows the orientation distribution of grains in Euler Space.