Tıkayıcı femoropopliteal hastalıkta farklı tedavi seçeneklerinin karşılaştırılması
Comparison of different treatment options in occlusive femoropopliteal di̇sease
  1. Tez No: 777614
  2. Yazar: SİNAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Femoropopliteal tıkayıcı arter hastalığında açık cerrahi ve endovasküler girişimler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birbirlerine olan üstünlük ve dezavantajlarının incelemesi bu çalışmada hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2017 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde tıkayıcı femoropopliteal arter hastalığı olan ve açık cerrahi ya da endovasküler girişim uygulanan 254 hasta (254 ekstremite) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif, gözlemseldir. Birincil sonlanım noktası yeniden girişim gerektirecek femoropopliteal arter tıkanıklığıdır. Bulgular: Açık cerrahiyle tedavi edilen 81 ve endovasküler girişim ile tedavi edilen 173 hastanın çalışmamız sonucu 1.yıl ve 2.yıl primer açıklık oranları karşılaştırıldığında anlamlı fark görülmemiştir (p= 0.249). Açık cerrahi yöntem 1.yıl primer açıklık oranı %57.9, 2.yıl açıklık oranı %44.5 olarak bulunmuştur. Endovasküler girişimde 1.yıl primer açıklık oranı %55.1 iken 2.yıl primer açıklık oranları %29.2 bulunmuştur. Alt gruplarda ilaç kaplı balonların primer açıklık sürelerini uzattığı görülmüştür (p= 0.032). Açık cerrahide vena saphena magna (VSM) ve sentetik greft kullanımının primer açıklık üzerine etkilerinde anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Open surgery and endovascular interventions are widely used in femoropopliteal occlusive artery disease today. Examining the advantages and disadvantages of each other is aimed in this study. Materials (Patiensts) and Methods: Between January 1, 2017 and December 31, 2021, 254 patients (254 extremities) with occlusive femoropopliteal artery disease who underwent open surgery or endovascular intervention in the Department of Cardiovascular Surgery of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital were included in the study. The study is retrospective, observational. The primary endpoint is femoropopliteal artery occlusion requiring reintervention. Results: As a result of our study, when the primary patency rates of 81 patients treated with open surgery and 173 patients treated with endovascular intervention were compared, no significant difference was found when the primary patency rates were compared (p= 0.249). In the open surgery method, the primary patency rate in the first year was 57.9%, and the patency rate in the second year was 44.5%. Endovascular while the primary patency rate in the first year was 55.1% in the intervention, the primary patency rate in the second year was 29.2%. It was observed that drug-coated balloons prolonged primary patency times in subgroups (p= 0.032). There was no significant difference in the effects of vena saphena magna (VSM) and synthetic graft use on primary patency in open surgery.