Edirne Tavuk Ormanı florası ve farmasötik özelliklerinin araştırılması
Flora of Edirne Tavuk Ormanı and investigation of pharmaceutical properties
  1. Tez No: 777674
  2. Yazar: GÜLAY ÇAPANOĞLU MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma alanı olarak belirlediğimiz, Edirne'nin tarihi ve kültürel öneme sahip Tavuk Ormanı, hızla artan nüfus ve insan faaliyetleri yüzünden tehdit altındadır. Bu nedenle, burada yetişen bitkilerin tespit edilmesi, farmasötik özelliklerinin ortaya konması amaç edinilmiştir. Araştırma alanı, coğrafi konum olarak, Edirne ili merkez ilçeye bağlı, Sarayiçi mevkii ve Tunca nehrinin kolları arasında bulunmakta“Resimli Türkiye Florası”na göre Ergene Bölümü'nde yer almaktadır. Çalışma alanından toplanan bitkilerin teşhisi sonucunda 53 familya, 133 cins, 152 adet tür ve 163 takson tespit edilmiştir. 1 adet eğrelti (Pteridophyta) bölümüne, 161 adet tohumlu bitkiler (Magnoliophyta) bölümü kapalı tohumlular (Magnoliophytina) altbölümüne aittir. 18 takson tek çenekli (Monocotiledonae) 145 takson ise çift çenekli (Dicotiledonae) gruplarına aittir. En fazla takson içeren familyalar; Papatyagiller (Asteraceae) 27 takson, Lahanagiller (Brassicaceae) 10 takson, Baklagiller (Fabaceae) 9 takson ve Gülgiller (Rosaceae) 9 takson Maydanozgiller (Apiaceae) 7 takson'dur Teşhis edilen taksonlardan 1 tanesi endemik olup endemizm oranı ise %0,61'dir. 128 taksonun literatür araştırmalarına göre farmasötik özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. En fazla farmasötik özelliğe sahip bitki içeren 5 familya sırasıyla Asteraceae 19 takson, Fabaceae 8 takson, Rosaceae 7 takson, Brassicaceae 6 takson ve Plantaginaceae 5 takson'dur. Farmasötik özelliği tespit edilen bitkilerin en çok antimikrobiyal, antiinflamatuar, antioksidan, ateş düşürücü, ağrı kesici ve diüretik olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu türlere ait araziden çekilmiş fotoğraflar çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tavuk Ormanı, which we have determined as the study area, which has historical and cultural importance in Edirne, is under threat due to the rapidly increasing population and human activities. For this reason, it is aimed to determine the naturalized plants living here and to reveal their pharmaceutical properties. The research area is located in the Ergene Section according to the“Illustrated Flora of Turkey”, located between the Sarayiçi locality and the branches of the Tunca river, which is connected to the central district of Edirne province, as a geographical location. As a result of the identification of the plants collected from the study area, 53 families, 133 genera, 152 species and 163 taxa were identified. 1 fern (Pteridophyta) section, 161 seed plants (Magnoliophyta) section belongs to the angiosperms (Magnoliophytina) subsection. 18 taxa belong to monocotyledonous (Monocotyledonae) and 145 taxa belong to dicotyledonous (Dicotiledonae) groups. Families containing the most taxa; Daisyaceae (Asteraceae) 27 taxa, Cabbage (Brassicaceae) 10 taxa, Legumes (Fabaceae) 9 taxa and Rosaceae 9 taxa Apiaceae 7 taxa. One of the identified taxa is endemic and the endemism rate is %0,61. It has been determined that 128 taxa have pharmaceutical properties according to literature research. The 5 families containing plants with the most pharmaceutical properties are Asteraceae 19 taxa, Fabaceae 8 taxa, Rosaceae 7 taxa, Brassicaceae 6 taxa and Plantaginaceae 5 taxa. It is seen that plants with pharmaceutical properties are mostly used as antimicrobial, antiinflammatory, antioxidant, antipyretic, pain reliever and diuretic. Photographs taken from the field of these species were added to the study.