Biyoetanol üretiminde havuç posası kullanım kapasitesinin belirlenmesi
Determination of bioethanol production capacity of carrot pomaces
- Tez No: 777673
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tez çalışmasında gıda endüstrisinin önemli bir atığı olan havuç posasının biyoetanol üretimi için hammadde olarak kullanım kapasitesi araştırılmıştır. Fermantasyon deneyleri için yerel şeker fabrikasından temin edilen atık sudan izole edilen mayalar ve ayrıca Ankara Üniversitesi Kültür Koleksiyonunda bulunan Saccharomyces cerevisiae, Pichia stipitis kullanılmıştır. Yapılan mikrobiyal tanılama sonucu izole edilen mayaların Candida boidinii olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda şeker ve etanol konsantrasyonunu artırmak amacıyla, seyreltik asit ile ön işlem uygulanan, farklı başlangıç hammadde konsantrasyonları denenmiştir. Daha sonrasından hammadde enzimatik hidrolize tabi tutulmuş ve deney ortamına organik ve inorganik katkılamaların etkileri araştırılmıştır. Saccharomyces cerevisiae, Pichia stipitis ile yapılan çalışmalarda en yüksek etanol üretimine, başlangıç hammadde konsantrasyonu 100 g/L, Candida boidinii'de ise 150 g/L olduğunda ulaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda enzimatik hidrolizin etanol üretimini artırdığı belirlenmiştir. 15 FPU selülaz, 15 U/mL hemiselülaz varlığında 48. saatte en yüksek biyoetanol konsantrasyonları elde edilmiştir. Etanol konsantrasyonları, S. cerevisiae için 17.76 g/L, P.stipitis için 10.97 g/L ve C. boidinii-1 için 20.36 g/L olarak tespit edilmiştir. Deney ortamına yapılan maya özütü, pepton ve çeşitli inorganik bileşikler içeren katkılama sonucu da etanol üretiminin arttığı belirlenmiştir. En yüksek biyoetanol konsantrasyonu S. cerevisiae için 48. Saatte 27.48 g/L'dir. P.stipitis için ise 96.
Özet (Çeviri)
for bioethanol production was investigated. For the fermentation experiments, yeasts isolated from the wastewater obtained from the local sugar factory. Saccharomyces cerevisiae, Pichia stipitis in Ankara University Culture Collection were used. As a result of the identification, the isolated yeasts were determined to be Candida boidinii. In order to increase the sugar and ethanol concentration, different initial raw material concentrations, which were pretreated with dilute acid, were tested. In addition, the raw material was subjected to enzymatic hydrolysis and the effects of organic and inorganic additives were investigated. In the studies conducted with Saccharomyces cerevisiae, Pichia stipitis, the highest ethanol production was reached when the initial raw material concentration was 100 g/L and 150 g/L in Candida boidinii. It was determined that enzymatic hydrolysis increased ethanol production. In the presence of 15 FPU cellulase and 15 U/mL hemicellulase, the highest bioethanol concentration at 48 hours was determined as 17.76 g/L for S. cerevisiae, 10.97 g/L g/L for P. stipitis and 20.36 g/L for C. boidinii. It was determined that ethanol production increased with the addition of yeast extract, peptone and various inorganic compounds to the medium. The highest bioethanol concentration was 27.48 g/L at 48th hour for S. cerevisiae. It was determined as 11.32 g/L at 96th hour for P.sitipitis and 32.55 g/L at 72th hour for C. boidinii.