Biyostimülant olarak kullanılan yosun gübresi ve mikorizanın mercimek gelişimi ile rizosferdeki bazı biyolojik özelliklere etkisi
The effect seaweed fertilizer and mycorrhiza used as a biostimulante on growth of lentil and some biological properties in the rizospher
  1. Tez No: 777736
  2. Yazar: MERYEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, mercimek gelişimi ve rizosferdeki bazı mikrobiyolojik özellikler üzerinde yosun gübresi ve mikorizanın ayrı ayrı ve birlikte etkisini belirlenmek amaçlanmıştır. Deneme serada yürütülmüştür. Denemede ticari olarak satılan yosun ve mikoriza gübreleri kullanılmıştır. Biyostimülant olarak satılan sıvı yosun gübresi 50 ml su birlikte mercimek bitki topraklarına dört dozda (%0, %0.1, %0.2 ve %0.4), mikoriza ise 2 dozda uygulanmıştır. Bitkiler ekimden 15 hafta sonra hasat edilmiştir. Mercimeğin bitki yeşil aksam boy uzunluğu, bitki ağırlığı, kök kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, yaprakların klorofil içerikleri ,kök bölgesi β glukosidaz, dehidrogenaz, alkalin fosfataz enzim aktiviteleri, CO2 içeriği incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Biyostimülant, mercimek, bitki gelişimi, Rizosferin bazı mikrobiyolojik özellikleri
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of algae fertilizer and mycorrhiza separately and together on lentil growth and some microbiological properties in the rhizosphere. The experiment was carried out in the greenhouse. Commercially available seaweed and mycorrhizal fertilizers were used in the experiment. Liquid seaweed fertilizer sold as a biostimulator was applied to lentil plant soils in four doses (%0, %0.1, %0.2 ve %0.4)together with 50 ml of water, and mycorrhiza was applied in 2 doses. Plants were harvested 15 weeks after planting. Plant weight, root weight, root length, chlorophyll content of leaves, root zone β-glucosidase dehydrogenase, alkaline phosphatase enzyme activities, CO2 content were examined. KEYWORDS: Biostimulant, lentil, plant growth, Some microbiological properties of the rhizosphere