Multi-task network for computed tomography segmentation through fractal dimension estimation
Fraktal boyut tahmini kullanarak bilgisayarli tomografi segmentasyonu için çok-görevli ağ
  1. Tez No: 777776
  2. Yazar: AZIZA SABER JABDARAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNDÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
C¸ ok-g¨orevli ¨o˘grenmenin, problemin farklı y¨onlerini yansıtmak ¨uzere yardımcı g¨orevleri tanımlamasının ve bunları ana g¨orev olan segmentasyon ile e¸s zamanlı olarak ¨o˘grenmesinin, yo˘gun bir tahmin a˘gının segmentasyon g¨orevindeki performansını artırmak i¸cin etkili bir strateji oldu˘gu kanıtlanmı¸stır. Onceki ¸calı¸smalar, ¨ yardımcı g¨orevlerini Oklid uzayında tanımlamı¸slardır. Ancak, bazı b¨ol¨utleme ¨ g¨orevlerinde, ilgi b¨olgesinin dokusundaki karma¸sıklık ve y¨uksek de˘gi¸skenlik, Oklid ¨ geometrisindeki d¨uzg¨unl¨uk kısıtlamasına uymayabilir. Bu tez, bir g¨or¨unt¨udeki doku karma¸sıklı˘gını birbirine benzer desenler aracılı˘gıyla nicelle¸stirmek i¸cin fraktal geometriyi kullanan yeni bir ¸cok-g¨orevli a˘g olan MTFD-Net modelini tanımlayarak bu sorunu ele almaktadır. Bu ama¸cla, bir g¨or¨unt¨uy¨u fraktal boyut bir haritasına d¨on¨u¸st¨urmeyi ve bunun ¨o˘grenilmesini yardımcı bir g¨orev olarak tanımlamayı ¨oneriyoruz. Bu, bilgisayarlı tomografi g¨or¨unt¨ulerinde sol kulak¸cık segmentasyonunun iyile¸stirilmesine y¨onelik ana segmentasyon g¨orevine yardımcı denetim sa˘glamak amacıyladır. Bildi˘gimiz kadarıyla, bu, bir yardımcı g¨orevi tanımlamak i¸cin fraktal geometriyi kullanan ve bunu ¸cok-g¨orevli bir ¨o˘grenme modelinde, b¨ol¨utleme g¨orevine paralel olarak ¨o˘grenen yo˘gun tahmin a˘gının a˘gı ¨oneren ilk ¸calı¸smadır. Deneylerimiz, ¨onerilen MTFD-Net modelinin, benzerlerine kıyasla daha do˘gru sol kulak¸cık segmentasyonuna olanak sa˘gladı˘gını ortaya koymu¸stur.
Özet (Çeviri)
Multi-task learning proved to be an effective strategy to increase the performance of a dense prediction network on a segmentation task, by defining auxiliary tasks to reflect different aspects of the problem and concurrently learning them with the main task of segmentation. Up to now, previous studies defined their auxiliary tasks in the Euclidean space. However, for some segmentation tasks, the complexity and high variation in the texture of a region of interest may not follow the smoothness constraint in the Euclidean geometry. This thesis addresses this issue by introducing a new multi-task network, MTFD-Net, which utilizes the fractal geometry to quantify texture complexity through self-similar patterns in an image. To this end, we propose to transform an image into a map of fractal dimensions and define its learning as an auxiliary task, which will provide auxiliary supervision to the main segmentation task, towards betterment of left atrium segmentation in computed tomography images. To the best of our knowledge, this is the first proposal of a dense prediction network that employs the fractal geometry to define an auxiliary task and learns it in parallel to the segmentation task in a multi-task learning framework. Our experiments revealed that the proposed MTFD-Net model led to more accurate left atrium segmentation, compared to its counterparts.