GAP Bölgesi illerinde traktör kullanımı ve traktör seçimine etkili faktörlerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77783
  2. Yazar: SEYDO ANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi GAP BÖLGESİ İLLERİNDE TRAKTÖR KULLANIMI VE TRAKTÖR SEÇİMİNE ETKİLİ FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA SeydoANIK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 74 Tarım işletmelerinde en önemli girdilerden biri traktördür. Traktörlerin büyüklüğü ve tipi ekonomik bir tarımsal üretim için yapılan tarımsal üretim şekline uygun olmalıdır. Bundan dolayı, bu çalışmada traktör seçimine etkili temel faktörlerin çiftçiler tarafından traktör seçimine karar verebilmeleri için GAP bölgesi şartlarında belirlenmiştir. Çalışmada 76 köyde 110 Çiftçide tesadüf örnekleme yöntemiyle anket çalışması yapılmıştır. Tarım traktörlerinin seçiminde kullanılan önemli kriterlerden traktör motor gücü, servis, bakım istasyonları sayılan ve durumu, yakıt tüketimi, ilerleme hızı, 2 veya 4 çekişli olması, satınalma fiyatı, marka ve yedek parça bulma kolaylığı gibi özellikler incelenmiştir. Sulamanın başlaması ile bu kriterlerin traktör seçimine olan etkilerinin değişmesi ise kaçınılmaz olarak görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Traktör seçimi ve etkili faktörler, GAP'ın Mekanizasyon düzeyi, traktör kullanımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF TRACTOR USAGE AND THE FACTORS EFFECTING THE SELECTION OF TRACTORS IN GAP REGION SeydoANIK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery 1998, Page 74 Tractor is one of the most important inputs in the agricultural farms. Sizes and types of of the tractors must be suitable for the farm conditions in order to an economical production. Furthermore, in this study basic factors for the tractor selection. Which are considered by the farm managers were determined in the conditions of GAP region of Turkey. This study was done trough random sampling among 76 villages and 110 agricultral produces. It was invegtigated that engine power of the tractor, number of service and maintenance stations, number of spare-part delivers, purchasing price, fuel consumption, forward speed and type of the 2 WD or 4 WD were important factors for the selection of farm tractors. Irrigation, is defineltely changing the creteria of factors of choosing in this region. KEYWORDS : Tractor selection and effect factors, level of mechanization GAP, tractor using