Hibrit yenilenebilir enerji sisteminin Karabük ilinde kullanım kapasitesinin incelenmesi
Investigation of usage capacity of hybrid renewable energy system in Karabuk province
- Tez No: 777849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HAKAN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacının artması ve belirli bölgelerde enerji kullanımının artması ile enerji eksiliği ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı yenilenebilir enerji kullanımı, temiz, çevreye duyarlı olarak enerji arz ve talep dengesini canlandırması beklenmektedir. Bu tez çalışmasında, HOMER Pro yazılımı kullanılarak doğa ile iç içe geçmiş, aynı zamanda şebeke bağlantısı bulunmayan Karabük ili için doğa hayatı korunarak enerji üretimi için güneş panelleri, rüzgâr türbinleri, batarya grupları, jeneratör ve hidrojen sistemleri ile elde edip en uygun maliyetli ve çevreye en az zarar veren sistemlerden elde edilecektir. Elektrik enerjisi ve hidrojen enerjisi ihtiyacı yıllık ortalama 3997104 kWh/gün ve 11,26 kg/gün olan bir sistem tasarımı ile araştırma yapılmıştır. Yenilenebilir enerji oranının artması ile maliyetin arttığı fakat çevreye verilen zararın azaldığı sonucuna varılmıştır. MNR oranı 50 olduğunda %36,62 azalan emisyon ve yakıt tüketim miktarı MNR oranı 95 olduğunda %92,52 oranında azalma olduğu gözlemlenmiştir. MNR oranı 0 ve 100 olduğunda maliyetteki değişim ise %74,55 oranında artmıştır. Aynı zamanda elektrik enerjisinde ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılması, elektriğin ulaşmasının zor olduğu veya şebekenin bulunmadığı alanlarda doğa dostu enerji elde edilmiş olacaktır. Ek olarak yenilenebilir enerji sistemlerini kullanan kullanıcının mağdur olmasını ve yaşam kalitesinin düşmesini engelleyecektir. Böylelikle enerjinin verimli ve çevreci kullanımını da sağlanmış olacaktır
Özet (Çeviri)
Today, energy deficiency emerges with the increase in energy demand and the increase in energy use in certain regions. For this reason, it is expected to be revived with renewable energy, and clean, environmentally friendly energy. This thesis, by using HOMER Pro software, it is aimed to produce energy with solar panels, wind turbines, battery groups, generators, and hydrogen systems by protecting nature for the province of Karabük, which is intertwined with nature and does not have a grid connection, at the most cost-effective and least environmentally friendly. from damaging systems. The research was carried out with a system design with an annual average of 3997104 kWh/day and 11,26 kg/day for electrical energy and hydrogen energy needs. It was concluded that with the increase in the rate of renewable energy, the cost increased, but the damage to the environment decreased. When the MNR ratio is 50, it is observed that there is a 36.62% decrease in emissions and a 92.52% decrease in fuel consumption amount when the MNR ratio is 95. When the MNR ratio was 0 and 100, the change in a cost increased by 74.55%. Considering the impact on the environment, it is predicted that nature and natural life will be protected by minimizing CO2 emissions with the increase in the use of renewable energy sources. At the same time, by reducing the foreign dependency of our country on electrical energy, nature-friendly energy will be obtained in areas where electricity is difficult to reach or where there is no network. In addition, it will prevent the user who uses renewable energy systems from being victimized and reduced quality of life. Thus, efficient and environmentally friendly use of energy will be ensured.