Kitosan ilaç taşıyıcı sistemlerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Chitosan drug carrier systems
- Tez No: 77793
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada, özellikle kemoembolizasyon uygulamalarında kullanılmak üzere biyodegradable yapıya sahip olan kitosan biyopolimerleri kullanılarak süngerimsi ve mikroküre formunda alternatif taşıyıcıların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışma kapsamında hazırlanan kitosan süngerimsi yapılar yara ve yanık tedavisinde de kullanılabilecek özelliklere sahip potansiyel bir malzemedir. Çalışma temel olarak sözkonusu iki farklı yapının ayrı ayrı hazırlanması ve bu yapılar ile gerçekleştirilen ilaç yükleme/salım çalışmaları şeklinde iki ana grupta gerçekleştirilmiştir. Birinci grup çalışmalarda çözücünün uzaklaştırılması temeline dayanan yöntem ile kitosan süngerimsi yapılar hazırlanmış ve bu yapılara kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan 5-Fluorouracil (5-FU) yüklenerek 5-FU salımı in vitro olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla salım ortamı pH'ı (pH: 3.0, 7.4 ve 10.0), sıcaklığı (4°C, 25°C ve 37°C), ilaç/polimer oranı (7.55/200, 3.85/200 ve 1.55/200 mg/mg) ve çapraz bağlayıcı oranı (% 0.25, % 0.5 ve % 1.0) değerleri değiştirilerek salım hızlan belirlenmiştir. Sonuç olarak, ilacın daha düşük pH değerlerinde daha hızlı salındığı, sıcaklığın ve ilaç/kitosan oranının artmasıyla salım hızının arttığı ve çapraz bağlayıcı oranının artmasıyla salım hızının azaldığı gözlenmiştir. İkinci grup çalışmalarda ise süspansiyon çapraz bağlanma yöntemi kullanılarak 5-FU yüklü kitosan mikroküreler hazırlanmış ve bu aşamada önce mikroküre boy ve boy dağılımına etki eden parametreler (emülsifier türü ve derişimi, dağıtma ortamı karıştırma hızı, ilaç/kitosan oranı ve kitosan/çözücü oranı) değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlara göre gerekli optimizasyon işlemleri yapılarak kitosan mikrokürelere 5-FU yüklenmiş ve ilaç/kitosan oranı ile çapraz bağlayıcı miktarının ilaç salım hızına etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak ilaç/kitosan oranının artmasıyla ve çapraz bağlayıcı miktarının azalmasıyla ilaç salım hızının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to prepare sponge type and microsphere form of biodegradable chitosan carriers for chemoembolization. In addition, sponge type chitosan structures are potential materials for burn-dressing therapy. Basically, we prepared two different structure and then we used these structures for drug loading/drug release studies. In the first group experiments, sponge type chitosan materials were prepared by using solvent evaporation method. An anticancer drag 5-Fluorouracil was loaded into these structures then 5-Fluorouracil release was investigated in in-vitro studies. Medium pH was 3.0, 7.4 and 10.0. Temperature was 4°C, 25°C and 37°C. Drug/polymer ratio was 7.55/200, 3.85/200 and 1.55/200 (mg/mg). Cross-linker ratio was 0.25 %, 0.5 % and 1.0 %. Drug release rate was high at low pH values. Release rate increases with increasing drug/polymer ratio and temperature. Cross-linking density decreased the drug release rate. In the second group of experiments, 5-Fluorouracil loaded chitosan microspheres were prepared by using suspension cross-linking technique. In this step, optimal preparation parameters which affect the particle size and the size distribution was determined. These parameters were emulsifier type and concentration, drug/chitosan ratio and chitosan/solvent ratio. In optimal preparation conditions, 5-Fluorouracil was loaded and drug release was investigated. Drug release rate increased with increasing drug/chitosan ratio. Cross-linking density decreased the drug release rate.