Harran Ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen üç mısır çeşidinde bitki sıklığının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkileri üzerinde bir araştırma
A research on the effects of plant density on the yields and some agricultural characters of three maize cultivars grown as double crop under irrigated conditions of Harran Plain
- Tez No: 77792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Doktora Tezi HARRAN OVASI SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN ÜÇ MISIR ÇEŞİDİNDE BİTKİ SIKLIĞININ VERİM VE BAZI TARIMSAL KARAKTERLERE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA.Gülşah BENGİSU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 138 Bu araştırma, Harran Ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen üç mısır çeşidinde bitki sıklığının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisini saptamak amacıyla, Külünçe Köyünde 1995-1996 yıllarında yürütülmüştür. Araştırma bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş, çeşitler (Elianthea, P 3167, PX 9540) ana parselleri, bitki sıklıkları (4 000, 5 500, 7 000, 8 500, 10 000, 11 500, 13 000 bitki/da) alt parselleri oluşturmuştur. Bitki boyu, koçan yüksekliği, 1000 tane ağırlığı, tane verimi ve hasat indeksi yönünden çeşitler arasında önemli bir fark saptanmamış, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, şurada tane sayısı, koçan ağırlığı, koçan başına tane verimi, hektolitre ağırlığı ve ham protein oranı yönünden önemli farklılıklar elde edilmiştir. Genel olarak koçan yüksekliği, koçanda sıra sayısı, hektolitre ağırlığı, 1000 tane ağırlığı dışında incelenen bütün özellikler bitki sıklığından önemli ölçüde etkilenmişlerdir. Koçan ağırlığı, koçan başına tane verimi ve tane verimi bitki sıklığı arttıkça önemli derecede artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bitki Sıklığı, Mısır, II.Ürün, Verim, Harran Ovası Bu araştırmayı Harran Üniversitesi Araştırma Fonu Desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D.Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF PLANT DENSITY ON THE YÎELDS AND SOME AGRICULTURAL CHARACTERS OF THREE MAIZE CULTİVARS GROWN AS DOUBLE CROP UNDER IRRIGATED CONDITIONS OF HARRAN PLAIN. A.Gülşah BENGİSU Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops 1998, Page : 138 This study was conducted to determine the effects of plant density on yield and some agricultural characters of three maize cultivars grown as double crop under irrigated conditions of Harran Plain in the years of 1995 and 1996 at Külünçe Village. The research was planned as split plots with four replications. In this study, the cultivars (Elianthea, P 3167, PX 9540) were main plots, the plant densities (4 000, 5 500, 7 000, 8 500, 10 000, 1 1 500, 13 000 plants/da) were sub plots. In this research there were not significant differences in plant height, ear height, grain yield, 1000 grain weight and harvest index among cultivars, but ear length, ear diameter, the row number of ear, number of grain in the row of ear, ear weight, hectolitre weight and crude protein ratio was significantly different among cultivars. Generally all parameters were significantly effected by plant density except ear height, the row number of ear, hectolitre weight and 1000 grain weight the ear weight grain yield per ear and grain yield were increased by increasing plant density. KEY WORDS: Plant Density, Maize, Double Crop, Yield, Harran Plain