Creating a virtual museum framework for ımmersive reality environments through a perspective from heterotopia
Sarmalayan gerçeklik ortamlari için heterotopya perspektifiyle sanal müze çerçevesi geliştirilmesi
  1. Tez No: 777931
  2. Yazar: ELİF HİLAL KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Genişletilmiş gerçeklikler, bedenleşme ve ortak yerleşim gibi mimari mekanların üretilme biçimini değiştirebilecek farklı işlemler ve kavramlar ortaya çıkarmıştır. Heterotopya kavramı, yeni katmanlar, ilişkiler ve anlamlar yaratan benzersiz unsurların bir araya gelmesi ile oluşan“dünyalar içinde dünyalar”ı tanımlamaktadır. Bu sayısız yaklaşım, bedenleşme yoluyla değiştirilebilen çeşitli faaliyetler için uzamsal ilişkiler sağlamak üzere genişletilebilir. Bu tezde, heterotopya konseptini temel alarak, farklı geçmiş deneyimlere sahip kullanıcılara çok katmanlı bir deneyim sağlamak için Sanal Gerçeklik, Karma Gerçeklik ve kişisel bilgisayar ortamları için bir sanal müze çerçevesi oluşturulmuştur. Çerçeve, kullanıcıların arşivleme, küratörlük, sergileme ve tasarım pratiklerini gerçekleştirebileceği bir platform sağlamaktadır. Kullanıcılar, farklı formatlardaki verileri depolayarak ve kişisel içeriklerini dönüştürerek ve analiz ederek gidimli veri ortamı formasyonları olarak tanımlanabilen bireysel sanal müzeler oluşturabilmektedirler. Geliştirilen platform, çeşitli prosedürel içerik oluşturma algoritmaları aracılığıyla, mimari tasarım süreçlerinin yanı sıra arşivleme ve sergileme için otomasyon sağlamaktadır. Bu tez, çerçeve versiyonlarının 30 katılımcı tarafından test edildiği kullanıcı çalışmasının sonuçlarına dayalı olarak, kullanılabilirlik, teknoloji kabulü ve bulunuşluk açısından çerçevenin karşılaştırmalı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Çalışmanın çıktıları hem heterotopya kavramı üzerinden hem de geliştirilen çerçevenin çok daha geniş bir kullanım sunma kapasitesini ve günlük yaşam pratiklerine entegre edilebilme esnekliğini vurgulayan sonuçların analizleriyle tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extended realities introduced distinctive operations and concepts such as embodiment and collocation, which can change the way architectural places are produced. The heterotopia concept defines“worlds within worlds”which is a juxtaposition of unique elements, creating novel layers, relations, and meanings. This myriad approach can be extended to provide spatial relations for several activities, which can be altered through embodiment. In this thesis, based on the heterotopia concept, a virtual museum framework for Virtual Reality, Mixed Reality, and personal computer environments to provide a multi-layered experience for users from various backgrounds was created. The framework provides a platform where users can perform archiving, curating, displaying, and designing practices. Users can create individual virtual museums as discursive datascapes by being able to store data in different formats and transform and analyze their content. Through various procedural content generation algorithms, the developed platform allows automation for architectural design processes as well as for archiving and exhibiting. This thesis presents a comparative evaluation of the framework in terms of usability, technology acceptance, and presence based on the results of the user study, where the versions of the framework were tested by 30 participants. The outcomes of the study are discussed both through the heterotopia concept and the analyses of results that highlight the capacity of the developed framework to offer a much wider range of uses and the flexibility of being integrated into daily life practices.