Altmış beş yaş üzeri kalça cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif yoğun bakım ihtiyacının öngörülmesinde ASA, SORT ve CACI skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ASA, SORT and CACI scores in prediction of the need of postoperative intensive care after orthopedic hip surgery
- Tez No: 777937
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu retrospektif çalışmada; kalça cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif yoğun bakım ihtiyacını öngörmede ASA, CACI ve SORT skorlama sistemlerinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışma Nisan 2016 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ameliyat edilen hastaların hastane kayıtları incelenerek yapıldı. Araştırmaya femur boyun kırığı ve femur intertrokanterik kırık nedeniyle elektif şartlarda ameliyat edilen 65 yaş üzeri 545 hasta dahil edildi. Grup 1: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibi yapılan hastalar Grup 2: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibine gerek duyulmadan servise devredilen hastalar Gruplara kabul edilen hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, sigara kullanımı, cerrahi tipi, uygulanan anestezi tipi, yandaş hastalıkları not edildi. SORT skoru ve CACI indeksi sonuçları, elektronik ortamda hasta verileri girilip hesaplanarak kaydedildi. Preoperatif dönemde YBÜ istemi olan 450 hastanın 190'ı postoperatif dönemde YBÜ'nde takip edilmişti. Cerrahi öncesi bekleme süresi Grup I'de, Grup II 'ye göre yüksek bulunmuştur (p=0,01). Hastaların yaşı (p=0,03) karşılaştırıldığında Grup I hastalarda yüksek bulunmuştur (p0,05). CACI değişkeni için kesim noktası belirlenirken ROC analizinden yararlanılmış ve kesim noktası 6 puan olarak belirlenmiştir (p=0,02). CACI' nin duyarlılığı % 42,1 özgüllüğü %70,8 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil ettiğimiz hastaların genelinde ASA skoru yüksekti. Hastaların %85.1 i ASA III risk grubundaydı. Kalça cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif yoğun bakım ihtiyacını öngörmede ileri yaşın, DM ve HT varlığının, cerrahi öncesi bekleme süresinin uzun oluşunun, postoperatif hemoglobin ve preoperatif albümin düzeylerinin düşük oluşunun, artmış CACI indeksinin belirleyici risk faktörleri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study; We aimed to investigate the effectiveness of ASA, CACI and SORT scoring systems in predicting the need for postoperative intensive care in patients undergoing hip surgery. The study was conducted by examining the hospital records of patients who were operated on at Gaziantep University Şahinbey Practice and Research Hospital between April 2016 and August 2021. A total of 545 patients over 65 years of age who underwent elective surgery for femoral neck fracture and intertrochanteric fracture of the femur were included in the study. Group 1: Patients with an ICU indication in the preoperative evaluation and followed up in the ICU after surgery Group 2: Patients with an ICU indication in the preoperative evaluation and transferred to the service without the need for post-operative ICU follow-up Age, gender, ASA score, smoking, type of surgery, type of anesthesia applied, and co-morbidities of the patients admitted to the groups were noted. SORT score and CACI index results were recorded by entering and calculating patient data electronically. Of the 450 patients who requested an ICU in the preoperative period, 190 were followed up in the ICU in the postoperative period. The waiting time before surgery was found to be higher in Group I compared to Group II (p=0.01). When the age of the patients (p=0.03) was compared, it was found to be higher in Group I patients (p0.05). ROC analysis was used to determine the cut-off point for the CACI variable and the cut-off point was determined as 6 points (p=0.02). The sensitivity of CACI was 42.1%, and the specificity was 70.8%. The ASA score was high in all of the patients we included in the study. 85.1% of the patients were in the ASA III risk group. Advanced age, presence of DM and HT, long waiting time before surgery, low postoperative hemoglobin and preoperative albumin levels, and increased CACI index were found to be the determining risk factors in predicting the need for postoperative intensive care in patients undergoing hip surgery.