Beş yaş ve üzeri gelişimsel kalça displazisi tanısı almış ve salter innominate osteotomisi ile tedavi ettiğimiz hastalarımızın radyolojik sonuçları
Radiological results of our patients who are five years and over diagnosed of developmental hip dysplasia and that we treated with salter innominate osteotomy
- Tez No: 655607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILINÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişimsel kalça displazisi(GKD) uzun yıllardır ortopedide tanı ve tedavi bakımından ilgi yoğunluğunun olduğu önemli bir konudur. Hastalığın tanı konulma yaşına göre tedavileri değişmektedir. Farklı yaşlarda farklı tedavilerin olması ortopedik cerrahların işini zorlaştırırken ilgilerini çekmektedir Erken yaşlarda hastalığın konservatif yöntemlerle izlem yeterli olabilirken ileri yaşlarda cerrahi yöntemlerle başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu çalışmamızda kliniğimizde beş(5) yaş ve üzeri GKD tanısı almış ve Salter İnnominate Osteotomisi uygulanmış hastalarımızın radyolojik sonuçlarını değerlendirdik. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde ileri yaş gelişimsel kalça displazisi tanısı almış, mart 2009 ve aralık 2016 yıları arasında 5 yaş ve üzerinde Salter innominate osteotomisi uygulanan, 18 hastanın 19 kalçası dahil edildi. 14 kalçaya femoral kısaltma uygulandı. Ölçümler hastane arşivinden alınan preoperatif ve en son çekilen postoperatif radyolojik tetkikler üzerinden karşılatırmalı olarak yapıldı. En az 18 ay takibi olan hastalarımızın verileri retrospektif olarak analiz edildi. Çalışma kapsamındaki hastalarımızın 12 si(%66.7) kız, 6'sı(% 33,3) erkek idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 6' inde sağ, 11' unda sol ve 1' inde bilateral kalça tutulumu vardı. Hastalarımızın cerrahi olurkenki ortalama yaşları 8,63±2,91 yıl idi. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastaların ortalama takip süreleri 59,11±39,96 ay idi. Hastalarımızın preoperatif olarak anteriorposterior(AP) grafide; Asetabular İndeks açısı, Sharp açısı, Merkez boyun cisim(Kollodiafizer) açısı ve Tönnis evrelemesi ölçümleri yapıldı. Postoperatif olarak ateriorposterior(AP) grafide; Asetabular indeks açısı, Sharp açısı, Merkez boyun cisim(Kollodiafizer) açısı, Wiberg CE açısı, Kalamchi Maceven sınıflaması, Bucholz Ogden sınıflaması, Severin sınıflaması ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Developmental hip dysplasia(DDH) has been an important issue in orthopedics for many years in terms of diagnosis and treatment. Treatments vary according to the age of diagnosis of the disease. Having different treatments at different ages makes orthopedic surgeons' work difficult and attracts their attention. While conservative monitoring of the disease may be sufficient at an early age, successful results can be obtained with surgical methods in advanced ages. In this study, we evaluated the radiological results of our patients who were five(5) years old and older who were diagnosed with DDH and underwent Salter Innominate Osteotomy in our clinic. 19 hips of 18 patients who were diagnosed with advanced age developmental hip dysplasia in Gaziantep University Faculty of Medicine Şahinbey Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic, and who underwent Salter innominate osteotomy between March 2009 and December 2016, were included in our study. 14 hips wa applied femoral shortining. The measurements were made comparatively on the preoperative and the most recent postoperative radiological examinations taken from the hospital archive. The data of our patients who were followed for at least 18 months were analyzed retrospectively. Twelve(66.7%) of our patients included in the study were female and 6(33.3%) were male. Six of the patients included in the study had right, 11 left, and 1 had bilateral hip involvement. The mean age of our patients at the time of surgery was 8.63±2.91 years. The mean follow-up period of the patients included in our study was 59.11±39.96 months. Preoperative anterior posterior(AP) radiography of our patients; Acetabular Index angle, Sharp angle, Central neck body(Collodiaphyseal) angle and Tönnis staging were measured. Postoperative anterior posterior(AP) radiography; Acetabular index angle, Sharp angle, Central neck body(Collodiafizer) angle, Wiberg CE angle, Kalamchi Maceven classification, Bucholz Ogden classification, Severin classification were measured.