Grafit ve B4C dolgulu cam ve karbon elyaf takviyeli epoksi kompozitlerin mekanik, tribolojik ve delme performanslarının incelenmesi
Investigation of mechanical, tribological and drilling performances of graphite and B4C filled glass and carbon fiber reinforced epoxy composites
  1. Tez No: 777939
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, grafit ve B4C dolgu malzemelerinin karbon ve cam elyaf takviyeli epoksi kompozitlerin mekanik, tribolojik ve delme performansı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı oranlarda ağırlıkça (%5, %10 ve %15) grafit ve B4C dolgulu cam ve karbon elyaf takviyeli kompozit malzemelerinin üretimi el yatırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozit malzemeler farklı parametrelerde mekanik (çekme ve eğilme testi), tribolojik (aşınma davranışı) ve delme testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca aşınma ve kopma yüzeylerinin taramalı elektron mikroskop (SEM) görüntüleri incelenmiştir. Hem B4C hemde grafit dolgusunun cam ve karbon elyaf takviyeli kompozitlere ilavesi mekanik özelliklerin düşmesine neden olmuştur. Artan dolgu oranlarında çekme ve eğilme mukavemetlerin daha fazla düştüğü tespit edilmiştir. B4C ve grafit dolgusunun hem cam hemde karbon elyaflı kompozitlerde aşınma direncini artırdığı gözlenmiştir. Delik delme işlemlerinde ilerleme hızı arttıkça ilerleme kuvvetlerini arttığı kesme hızı artığında ise ilerleme kuvvetlerini azaldığı ortaya çıkmıştır. Cam elyaf takviyeli kompozitlerin ilerleme kuvvetleri değerleri karbon elyaf takviyeli kompozitlere göre daha düşük çıkmıştır. Cam ve karbon elyaf takviyeli kompozitlerde delaminasyon değerleri ilerleme hızı arttıkça düştüğü, kesme hızı arttıkça yükseldiği tespit edilmiştir. Karbon elyaf takviyeli kompozit malzemelerin titreşim ve moment değerleri cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin değerlerinden daha yüksek çıktığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of graphite and B4C fillers on the mechanical, tribological and drilling performance of carbon and glass fiber reinforced epoxy composites were experimentally investigated. The production of glass and carbon fiber reinforced composite materials filled with graphite and B4C at different rates (5, 10 and 15 wt.%) was carried out by hand lay-up method. The produced composite materials were subjected to mechanical (tensile and flexural test), tribological (wear behavior) and drilling tests in different parameters. In addition, Scanning Electron Microscopes (SEM) images of worm and fracture surfaces were examined. The addition of both B4C and graphite fillers to glass and carbon fiber reinforced composites caused a decrease in mechanical properties. It was determined that tensile and flexural strengths decreased more with increasing filling ratios. It was observed that B4C and graphite filler increase wear resistance in both glass and carbon fiber composites. In drilling operations, it was found that as the feed rate increased, the feed forces increase and the feed forces decreased as the cutting speed increases. The feed force values of glass fiber reinforced composites were lower than carbon fiber reinforced composites. It was determined that the delamination values of glass and carbon fiber reinforced composites decreased as the feed rate increases and increased as the cutting speed increases. It was found that the vibration and moment values of carbon fiber reinforced composite materials were higher than the glass fiber reinforced composite materials.