Gemlik kitap limanı 'sözcüklerin rotası' edebiyat festivali katılımcılarının festivale dair kalite ve değer algıları
Quality and value perceptions of participants on Gemlik book port 'route of words' literature festival
- Tez No: 778066
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Festivaller, insanların aileleriyle, arkadaşlarıyla ya da tek başına normal zamanlarda kullanıldıkları konseptten farklı ve özel olarak dizayn edilen mekânlarda kaliteli zaman geçirmeleri için düzenlenen etkinliklerdir. Edebiyat festivalleri ise düzenlenen etkinliklere edebi kültürün eklenmesiyle ortaya çıkan etkinlikler bütünüdür. Literatürde diğer festival türlerine yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışma edebiyat festivallerine yönelik ilk çalışmalardandır. Çalışmanın amaçlarından bir tanesi literatürdeki bu boşluğu doldurmaktır. Ayrıca festivallerin düzenlenmesi kadar katılımcılar için kalite ve değer atfetmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırma Gemlik Kitap Limanı“Sözcüklerin Rotası”adlı edebiyat festivali katılımcılarına, onların edebiyat festivallerine dair görüşlerine, taleplerine, kalite ve değer algılarına ulaşmayı da amaçlamaktadır. Festivallere ait çalışmalar incelenmiş olup Yoon'un (2010) festivallerin kalite ve değeri üzerine gerçekleştirdiği çalışmanın anketinden esinlenilerek 8 soruluk yarı-yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formları festival alanında 20 gönüllü katılımcıya uygulanmış ve görüşme kayıtları alınmıştır. Formdaki sorular 3 temel araştırma sorusunu cevaplamak üzere tasarlanmıştır. 1. Edebiyat festivali katılımcılarının festivale katılma motivasyonları nelerdir? 2. Edebiyat festivali katılımcılarının bu festivallere atfettikleri kalite ve değer algıları nelerdir? 3. Edebiyat festivali katılımcılarının festivalde aldıkları doyum ve festival sadakati arasında bir ilişki var mıdır? İlk araştırma sorusunun cevabı olarak; katılımcıların katılım motivasyonlarının çeşitlilik içerdiği ortaya çıkmıştır. İkinci araştırma sorusu olan edebiyat festivali katılımcılarının kalite ve değer algıları; katılımcılar tarafından festivalin programı ve program akışı, festivalde hatıralık eşya bulundurulması değerli bulunurken yiyecek-içecek bulundurulması yönünde katılımcı görüşleri 2'ye ayrılmıştır. Bir grup katılımcı yiyecek ve içeceği edebiyat festivalleri için uygun bulmazken bir diğer grup uygun hatta gerekli bulmuştur. Katılımcıların çoğunluğu festivallerin daha kaliteli hale gelmesi için 3 talepte bulunmuşlardır; gelecek festivallere daha fazla yazar ve yayınevi davet edilmesi, çocuk etkinliklerine ve etkinlik alanına daha çok yer verilmesi ve festivalde satılan ürünlerin daha uygun fiyatlı olması. Araştırmanın üçüncü sorusu olan edebiyat festivalinden alınan doyum ve festival sadakati arasındaki ilişkiye bakıldığında 15 katılımcı yeterince doyum aldığını ve ileri festivallere kesin bir dille katılacağını ifade ederken 5 katılımcı yeterince doyum alamadığını ancak kesinlik ibaresini kullanmadan ileride yapılacak olan edebiyat festivallerine katılım göstereceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Festivals are the events in which people participate to spend quality time with their families, friends or alone. They are held in specially designed spaces different from the concept they are used in normal. However, literary festivals are the whole of the events that emerge by adding literary culture to the events organized. There are many studies on other types of festivals in the literature. However, this study is one of the first studies on literature festivals. One of the aims of the study is to fill this gap in the literature. In addition, it is necessary to attribute quality and value to the participants as well as the organization of festivals. Therefore, this research also aims to reach the participants of Gemlik Book Port“Route of Words”Literature Festival opinions about literature festivals, their demands, perceptions of quality and value. Studies on festivals were examined, and a semi- structured interview form with 8 questions was prepared, inspired by the survey conducted by Yoon (2010) on the quality and value of festivals. Interview forms were applied to 20 volunteer participants in the festival area and the interviews were recorded. The questions in the form are designed to answer 3 basic research questions. 1. What are the motivations of the participants of the literary festival to participate in the festival? 2. What are the quality and value perceptions that the participants of the literary festival attribute to these festivals? 3. Is there a relationship between the satisfaction of the participants of the literature festival and their loyalty to the festival? As an answer to the first research question; The participants' motivation to participate was found to be diverse. The second research question, the quality and value perceptions of the literature festival participants; while the program and program flow of the festival, keeping souvenirs at the festival were considered valuable by the participants, the participant opinions were divided into 2. While one group of participants did not think food and drink suitable in literary festivals, another group thought it appropriate and even necessary. The majority of the participants made 3 demands for the festivals to become better quality; more writers and publishers must be invited to upcoming festivals, children's activities and event space must be included more, and the products sold at the festival must be more affordable. Considering the relationship between satisfaction from the literature festival and festival loyalty, which is the third question of the research, 15 participants stated that they got enough satisfaction and would definitely participate in further festivals, while 5 participants stated that they could not get enough satisfaction, but they would participate in future literature festivals without using the expression of certainty.