NDM-1 karbapenemaz üreten klinik Klebsiella pneumoniae izolatlarında antibiyotik direncinin ve virülans genlerin karakterizasyonu
Characterization of antibiotic resistance and virulance genes in clinical Klebsiella pneumoniae isolates producing NDM-1 carbapenemase
  1. Tez No: 778067
  2. Yazar: ÖMER KARAKAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Klebsiella pneumoniae, sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlarda en önemli patojenlerden biridir. Karbapenemler genellikle Genişletilmiş spektrumlu β-laktamazlar (GSBL) üreten K. pneumoniae'lerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ancak, yüksek ölüm oranlarıyla ilişkilendirilen karbapenem dirençli K. pneumoniae'nin (KDKp) prevalansı son yıllarda artmaktadır. Bu durum dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Son zamanlarda, durumu daha da karmaşık hale getiren birkaç hipervirülant ve karbapenemaz üreten izolatlar rapor edilmiştir. Direnç ve virülans mekanizmalarını daha iyi anlamak ve dolayısıyla çoklu ilaca dirençli K. pneumoniae'nin neden olduğu enfeksiyonlara yönelik etkili tedavi stratejileri geliştirmek için daha kapsamlı genomik ve fenotipik verilere ihtiyaç vardır. Gerçekleştirdiğimiz bu tez çalışmasında; çeşitli klinik örneklerden izole edilen ve Vitek-2 otomatize sistem ile tanımlanan 108 KDKp izolatı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mikrobiyoloji Laboratuvarı stoklarından temin edildi. Karbapenem dirençli 108 izolatın 53'ünün blaNDM-1 direnç genine sahip olduğu belirlendi ve bu izolatlar çalışmaya dahil edildi. KDKp izolatlarının GSBL (blaTEM, blaSHV, blaCTX-M1, blaCTX-M2, blaOXA-1, blaPER-1, blaGES, blaVEB), karbapenemaz (blaVIM, blaIMP, blaNDM-1, blaKPC, blaOXA-48), plazmit aracılı florokinolon direnç genleri (qnrA, qnrB, qnrS, aac(6')-ıb-cr) ve Sınıf-1 integron içeriği spesifik primerler kullanılarak PZR yardımı ile belirlendi. KDKp izolatlarının hipermukoviskoz özellikleri string testi ile, virülans gen taşıyıcılığı (rmpA, magA, wcaG, uge, wabG, ycfM, fimH, mrkD, kpn, allS, ureA, entB, fepA, iroD, iroN, ybtA, fyuA, iutA, kfuBC, cnf-1) multipleks ve simpleks PZR yardımı ile belirlendi. pLVPK-türevi lokuslarının (iutA, rmpA, iroN) varlığını hipervirülant izolatların belirlenmesinde kullanıldı. KDKp izolatlarının K-antijen tiplendirmesi wzi gen sekansları kullanılarak tespit edildi. İzolatlar arasındaki genetik akrabalık rep-PZR ile belirlenirken, epidemiyolojik olarak klonal benzerlikleri MLST analizi ile belirlendi. Gerçekleştirilen bu tez çalışması sonucunda KDKp izolatlarının tümünün blaCTX-M1 ve aac-6'-Ib-cr genlerini taşıdğı tespit edildi. Bunu sırasıyla % 92.45 ile blaTEM, % 90.56 ile qnrS, % 88.67 ile blaSHV ve blaOXA-1, % 71.69 ile blaOXA-48, % 20 ile blaCTX-M2, % 9.43 ile qnrB ve % 4 ile blaVEB takip etmektedir. Gerçekleştirilen çalışmada hiçbir izolatda qnrA, blaPER-1, blaGES, blaVIM, blaIMP, ve blaKPC genleri tespit edilemedi. Sınıf-1 integron içerikleri incelendiğinde izolatların % 77.35'i In27 (dfrA12–orfF–aadA2) olarak sınıflandırıldı. KDKp izolatlarının % 63.37'si pLVPK-türevi lokusları (iutA, rmpA, iroN) beraber içerdiğinden hipervirülant olarak değerlendirildi. Gerçekleştirilen string test sonucunda izolatların % 9.43'ünün hipermukoviskoz fenotipe sahip olduğu tespit edildi. Aynı zamanda KDKp izolatlarında en yaygın K-antijen tipi % 84.90 oranı ile wzi64 olarak tespit edildi. MLST analizleri sonucunda KDKp izolatları arasında en yaygın ST tipi 53 izolatın 38'inde (% 71.69) belirlenen ST2096 tipidir. Bu çalışma, K. pneumoniae izolatlarında karbapenem direncinin, virülans faktörlerinin, K-antijen tipinin ve epidemiyolojik olarak izolatların klonal benzerliklerinin bir arada araştırıldığı detaylı bir çalışmadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışması hem karbapenem dirençli enfeksiyonların yayılmasını önlemek hem de etkili tedaviler geliştirmeyi planlamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is one of the most important pathogens in healthcare-related infections. Carbapenems are often used to treat infections caused by K. pneumoniae, which produce Extended spectrum β-lactamases (ESBL). However, the prevalence of carbapenem-resistant K. pneumoniae (KDKp), which is associated with high mortality rates, has been increasing in recent years. This situation has become an important public health problem worldwide. Recently, several hypervirulent and carbapenemase-producing isolates which further complicates the situation have been reported. More comprehensive genomic and phenotypic data are needed to better understand the mechanisms of resistance and virulence, and therefore to develop effective treatment strategies for infections caused by multidrug-resistant K. pneumoniae. In this study, 108 KDKp isolates isolated from various clinical samples and defined by Vitek-2 automated system were obtained from the stocks of Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital, Microbiology Laboratory. Of the 108 carbapenem-resistant isolates, 53 were found to have the blaNDM-1 resistance gene, and these isolates were included in the study. ESBL (blaTEM, blaSHV, blaCTX-M1, blaCTX-M2, blaOXA-1, blaPER-1, blaGES and blaVEB), carbapenemase (blaVIM, blaIMP, blaNDM-1, blaKPC and blaOXA-48), plasmid-mediated fluoroquinolone resistance genes (qnrA, qnrB, qnrS, aac(6')-ıb-cr) and Class-1 integron content of KDKp isolates were determined by PCR using specific primers. Hypermucoviscous properties of KDKp isolates were determined by string test and virulence gene content (rmpA, magA, wcaG, uge, wabG, ycfM, fimH, mrkD, kpn, allS, ureA, entB, fepA, iroD, iroN, ybtA, fyuA, iutA, kfuBC and cnf-1) was determined by multiplex and simplex PCR. The presence of pLVPK-derivative loci (iutA, rmpA, iroN) was used to determine hypervirulent isolates. K-antigen typing of KDKp isolates was determined using wzi gene sequences. While the genetic relatedness between the isolates was determined by rep-PCR, their epidemiological clonal similarities were determined by MLST analysis. As a result of this thesis study, it was determined that all of the KDKp isolates carried the blaCTX-M1 and aac-6'-Ib-cr genes. This is followed by blaTEM with 92.45%, qnrS with 90.56%, blaSHV and blaOXA-1 with 88.67%, blaOXA-48 with 71.69%, blaCTX-M2 with 20%, qnrB with 9.43% and blaVEB with 4%. In the study, qnrA, blaPER-1, blaGES, blaVIM, blaIMP, and blaKPC genes could not be detected in any isolate. When the class-1 integron contents were examined, 77.35% of the isolates were classified as In27 (dfrA12–orfF–aadA2). 63.37% of the KDKp isolates were evaluated as hypervirulants because they contained all pLVPK-derivative loci (iut A, rmpA, iro N). As a result of the string test, it was found that 9.43% of the isolates had hypermucoviscous phenotype. At the same time, the most common K-antigen type in KDKp isolates was wzi64 with a rate of 84.90%. As a result of MLST analysis, the most common ST type among KDKp isolates is ST2096, which was determined in 38 of the 53 isolates (71.69%). This is a detailed study in which carbapenem resistance, virulence factors, K-antigen type, and epidemiological clonal similarities of K. pneumoniae isolates are investigated. This thesis study is important both to prevent the spread of carbapenem-resistant infections and to plan to develop effective treatments.