Sakin şehirlerin ekomüze olması üzerine bir model önerisi: Güdül örneği
A model proposal on slow cities becoming ecomuseum: The case of Güdül
- Tez No: 778109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sakin şehirler sürdürülebilirlik ilkelerinin güzel uygulandığı mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekomüze kavramı da bakıldığı zaman sürdürülebilirlik noktasında çeşitli politikaları barındırmaktadır. Sakin şehir ve ekomüzeler, zaman içerisinde bulundukları coğrafya ile yakından ilgilenmekte, doğal, tarihi ve kültürel miras ürünlerini gelecek nesillere aktarmayı amaçlamaktadırlar. İki kavramında en belirgin özelliği yerel kimlik unsurunu yeniden canlandırmaktır. Bu çalışmanın amacı ekomüzelerin ve sakin şehirlerin uygulanabilir politikalarının benzer doğrultuda olduğu varsayımından hareketle, sakin şehirlerde birer ekomüze kurulma potansiyelinin varlığını araştırmaktır. Bu çalışmada örnek olarak İç Anadolu'nun ilk sakin şehri olarak seçilen Ankara'nın Güdül ilçesi incelenmiştir. Çalışmada 3 bölümlük bir anket uygulanmıştır. İlk bölüm demografik sorulardan, ikinci bölüm ekomüze kavramının turizm, yerel halk ve kültürel miras değerleri ile olan ilişkisi hakkında ifadelerden, üçüncü bölüm ise Güdül ilçesinin ekomüze unsuru kapsamına girecek doğal, tarihi ve kültürel unsurlarından oluşmaktadır. Çalışmada 428 kişi ile yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket ile öncelikli olarak katılımcılara ekomüze kavramından bahsedilerek bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Yapılan anket ile yerel halkın ekomüze ilkelerine ve ekomüze unsurlarının önem derecelerini belirlemelerine yüksek oranda katılım sağladığı görülmüştür. Ekomüzeler yerel halkın gelir düzeyini ve yaşam kalitesini arttırıcı bir unsur olarak görülmektedir. Burada ekomüzelerin yerel halk tarafından ekonomik ve sosyal hayatı iyileştirici bir unsur olarak görüldüğü sonucu çıkmaktadır. Ekomüze bilgi düzeyinin cinsiyet yönünden herhangi farklılık göstermediği belirlenmiştir. Fakat ekomüze unsurlarına bakıldığında erkek katılımcılar, kadın katılımcılardan daha fazla ekomüze çekicilik unsurlarına katılım göstermişlerdir. Ekomüze bilgi düzeyleri eğitim seviyesinde değerlendirildiğinde lise ve üniversiteli katılımcıların, diğer eğitim seviyesindeki kişilere göre daha fazla katılım sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan anket ile yerel halkın ekomüze ilke ve özelliklerine yüksek düzeyde katıldığı ve Güdül'de bir ekomüze kurulma potansiyeli hakkında olumlu görüşe sahip olduğu sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Slow cities appear as places where sustainability principles are well applied. The concept of ecomuseum also includes various policies at the point of sustainability. Slow cities and ecomuseums are closely interested in the geography they are in over time and aim to transfer their natural, historical and cultural heritage products to future generations. The most prominent feature of the concept of two is to revive the local identity element. The aim of this study is to investigate the potential of establishing an eco-museum in slow cities, based on the assumption that the applicable policies of ecomusees and slow cities are in a similar direction. Here, as an example, the Güdül district of Ankara, which was chosen as the first slow city of Anatolia, was examined. A 3-part questionnaire was applied in the study. The first part consists of demographic questions, the second part consists of statements about the relationship between the concept of ecomuseum and tourism, local people and cultural heritage values, and the third part consists of natural, historical and cultural elements that will be included in the ecomusee element of Güdül district. In the study, a face-to-face survey was conducted with 428 people. With the survey, first of all, the participants were informed about the concept of ecomuseum. With the survey, it has been seen that the local people have a high level of participation in the principles of eco-museum and in determining the importance of eco-museum elements. Ecomuseums are seen as an element that increases the income level and quality of life of the local people. Here, it is concluded that eco-museums are seen by the local people as an element that improves economic and social life. It was determined that the level of knowledge of Ekomuze did not differ in terms of gender. However, when we look at the elements of eco-museum, male participants participated in the elements of attraction to the eco-museum more than female participants. When the knowledge level of the Ecomuseum was evaluated at the education level, it was concluded that the high school and university participants participated more than the people at other education levels. With the survey, it is concluded that the local people highly participate in the principles and characteristics of the ecomuseum and have a positive opinion about the potential of establishing an ecomuseum in Güdül.