Genital HPV (human papilloma virüs) infeksiyonlarının kadınlarda yaşam kalitesi, cinsel sağlık, anksiyete, depresyon ve beden algısı üzerine etkileri
Effects of genital HPV (human papilloma virus) infections on quality of life, sexual health, anxiety, depression and body image in women
- Tez No: 778108
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ENGİN AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışma, üniversite kliniğinde değerlendirilen, HPV enfeksiyonuna bağlı anogenital siğil veya preinvaziv anogenital lezyonları olan hastaların bu enfeksiyon nedeniyle yaşam kalitesi, cinsel sağlık, anksiyete, depresyon ve beden algısı konularında etkilenme düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Genel HPV bilgi anketi (HPV hakkında genel bilgiler, demografik veriler, HPV hakkında açık uçlu sorular), FSFI (kadın cinsel disfonksiyon ölçeği), Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, SF-36 Yaşam kalitesi ölçeği, Beden Algısı Ölçeği' nin kombinasyonundan oluşan anket aracılığıyla 18-50 yaş (premenapozal) aralığında HPV enfeksiyonu olan çalışma grubunu ve HPV enfeksiyonu olmayan kontrol grubunu karşılaştırdık. Premenapozal dönemde anogenital HPV infeksiyonu olan, depresyon veya olumsuz psikolojik etkiye neden olabilen ciddi hastalığı olmayan, lise veya üniversite mezunu 91 kadın çalışmaya alındı. Premenapozal kadınlardan çalışma grubuyla aynı kriterlere sahip ancak anogenital HPV enfeksiyonu olmayan 78 kadın ise kontrol grubu olarak değerlendirildi. Bulgular: Ççalışma grubunun yaş ortalaması 36.42 +/- 8,098, kontrol grubunun yaş ortalaması 37.04+/- 10,088 idi. FSFI puanı sırası ile çalışma grubunda 17 kontrol grubunda 15 (p=0.235) saptandı. Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Beden algısı ortalama puanları çalışma ve kontrol grubunda sırasıyla 98,3297 ve 84,7949 (p=0,0010) idi. HPV enfeksiyonu bedden algısını anlamlı düzeyde olumsuz etkilemedi. Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçek puanlarında da çalışma grubundaki kadınlarda düşüş görmedik. Sonuç: HPV kadınlarda korku, endişe, üzüntü, anksiyete gibi çeşitli olumsuz duygu durum etkilerine yol açmaktadır. Ancak depresyon ve anksiyete bozukluğuna neden olmamaktadır. HPV enfeksiyonu kadınlarda cinsellikten soğuma ve uzaklaşmaya neden olabilmekte ancak istatistiksel olarak anlamlı bir cinsel disfonksiyona yol açmamaktadır. HPV enfeksiyonu kadınların beden algısında önemli bir bozulmaya yol açmamaktadır. Konuyla ilgili çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Bu nedenle HPV'' nin anksiyete, depresyon, beden algısı, cinsellik üzerine etkilerini daha net ortaya çıkarabilmek ve altta yatan nedenlere yönelik çözümler geliştirebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the level of impact on quality of life, sexual health, anxiety, depression and body image in patients with anogenital warts or preinvasive anogenital lesions due to HPV infection, who were evaluated in the university clinic. Materials and Methods: By use of the questionnaire which is a combination of General HPV information questionnaire (general information about HPV, demographic data, open-ended questions about HPV), FSFI (female sexual dysfunction scale), Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, SF-36 Quality of Life Scale and Body Image Scale; we compared the study group with HPV infection and the control group without HPV infection in the age range of 18-50 years (premenopausale). 91 high school or university graduate women with anogenital HPV infection in the premenopausal period, who did not have a serious illness that could cause depression or negative psychological effects, were included in the study. Among the premenopausal women, 78 women with the same criteria as the study group but without anogenital HPV infection were considered as the control group. Results: The mean age of the study group was 36.42 +/- 8.098, and the mean age of the control group was 37.04+/- 10.088. The FSFI score was 17 in the study group and 15 in the control group, respectively (p=0.235). There was no statistically significant difference between the two groups. Body image mean scores were 98.3297 and 84.7949 (p=0.0010) in the study and control groups, respectively. HPV infection did not significantly affect body image negatively. We did not see any decrease in Beck Depression and Beck Anxiety scale scores in the women in the study group. Conclusion: HPV causes various negative mood effects such as fear, worry, sadness and anxiety in women. However, it does not cause depression and anxiety disorders. HPV infection may cause 2 sexual frigidity and withdrawal from sexuality in women, but it does not cause a statistically significant sexual dysfunction. HPV infection does not cause a significant deterioration in the body image of women. The results of studies on the subject are contradictory. Therefore, more studies are needed to more clearly reveal the effects of HPV on anxiety, depression, body image, and sexuality and to develop solutions for the underlying causes.