Reproduction of armenianness in diasporic spaces:a comparative analysis of armenianness in turkish, lebanese and british cases
Kopuntusal mekanlarda ermeniliğin yeniden üretimitürkiye, lübnan ve ingiltere örnekleminde ermeniliğin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 778111
  2. Yazar: MUSTAFA TAYFUN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN GİTHENS-MAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Etnisite kavramı sosyal bilimlerin güçlü kavramlarından biridir. Toplum üzerinde etkisini anlamaya çalışan sosyal bilimcileri cesaretlendiren bir etkiye sahiptir. Özellikle küreselleşmiş dünyada, ilkçilik, özçülük ya da araçlık gibi geleneksel yaklaşımlar değişik kimlik yapılanmalarına, deneyimlere ve kültürel melezleşmelere ev sahipliği yapan kopuntusal mekanlarda etnisitenin karmaşıklığının ve güçünün anlaşılması için güçlü bir çerçeve sağlayamamaktadır. Dolayısı ile bu geleneksel yaklaşımlar etnik gruplarla kendilerini özdeşleştiren insanlar arasındaki farklılıkların da göz ardı edilmesine yol açmaktadır. Bu durum, sosyal bilimcilerin etnisite kavramını değişik yaklaşımlar ile düşünmesine imkan vermektedir. Geleneksel yaklaşımların aksine, sosyal inşacılık etnisiteyi sabit, durağan ve homejen yapılar olarak görmez. Aksine, etnisiteler insanların tutumları, algıları ve etkileşimleri oluşan, şekillenen ve ortaya çıkan bilişsel süreçlerdir. Etnisiteye böyle yaklaşmak, evrensel tanımlarının ötesine geçmeye ve kopuntusal mekanlarda çeşitli yorumlamaların gözlenmesine imkan vermektedir. Bu teorik çerçeveye dayanarak, bu araştırma Ermeniliğin kopuntusal mekanlarda yeniden üretimini anlamayı amaçlamaktadır. Türkiye, Lübnan ve İngilteredeki Ermeni topluluklarına odaklanarak aşağıdaki sorunların cevaplarını aramaktadır; a) Ermenilin Türkiye, Lübnan ve İngiltere'deki elementleri nelerdir? b) Ermeniliğin bu elemenleri kopuntusal topluluklarda nasıl yorumlanmaktadır? c) Ermenilik genç kuşaklar arasında nasıl yeniden üretilmektedir? Ermenilin bütüncül olmadığı, değişik renkleri ve farklılıkları barındıran bir 'yama' olduğu temel hipotez olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bütününde ortaya koyulan amaçlar ve hedeflere ulaşabilmek için, çalışma 2011 ve 2013 yılları arasında Istanbul, Beyrut ve Londra'da yapılan alan araştırmaları ile desteklenmiştir. Data toplama süresince, derinlemesine görüşmeler, entoğrafya ve katılımcı gözlem Ermeniliğin elementlerinin belirlenmesinde ve aynı zamanda örneklemler arasında karşılaştırma ve analiz yapabilmek için kullanılmıştır. Ermeniliğin üretiminde farklılıklar ve benzerlikleri göstermek için, datasetler ANCO-HITS ile analiz edilmiştir ve sayısal değerler ile gösterilmeye çalışılmıştır. ANCO-HITS analizinin sonucu olarak, Ermenilik katılımcıların skorlarına göre her örneklem içerisinde sıralanmıştır. Daha sonra, en düşük ve en yüksek değerlere sahip iki katılımcı, araştırma notlarına ve bulgulara referans yaparak tanıtılmıştır. Bu çalışma, Ermeniliğin evrensel tanımının kopuntusal mekanlarda geçerli olmadığını göstermektedir. Data analizi sonucunda, gençlerin yorumlamalarında farklılaşmalar gözlenmiştir. Ayrıca Ermeniliğin tanımı, içeriği ve deneyim biçiminde farklılıklar gözlenmiştir. Örneklemler dahilinde, Ermenilik kimi zaman etnik, milliyetçi, siyasi, kimi zaman ise ılımlı ya da cemaatsel biçimde deneyimlenmektedir. Bunlara ek olarak çalışma göstermektedir ki gençlerin etkileşimleri Ermeniliğin kopuntusal mekanlarda değişik yorumlamaların ortaya çıkmasında etkili bir faktor olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethnicity is one of the powerful concepts in social sciences. It encourages social scientists coming from different academic disciplines to think over its roles, influences and power within communities which are shaped at various level. Particularly in the globalised world, traditional approaches such as primordalism, essentialism or instrumentalism have difficulty to provide a powerful framework to understand complexity and power of ethnicity in diasporic spaces which host different identity formations, experiences and cultural hybridisation. Accordingly, these traditional approaches miss differences among human beings who associated themselves with certain ethnicities. For this reason, social scientists tend to understand the concept of ethnicity with alternative approaches. Unlike traditional approaches, social constructionism does not seen ethnicity as fixed, stable homogenous things. Rather, ethnicities refer to a cognitive process which is shaped by people's attitudes, perceptions or interactions. Approaching to ethnicity as a cognitive process allows us to go beyond universality and sharp definitions of ethnicity. Also, it emerges out various interpretations in diasporic spaces where ethnicity can be reproduced in various ways. By relying on this theoretical framework, this research seeks to understand the reproduction of Armenianness in diasporic spaces. Through focusing on Turkish, Lebanese and British Armenians, it searches answers for following questions a) What are the components of Armenianness in Turkey, Lebanon and Britain? b) How are the components of Armenianness interpreted in diasporic communities in Turkey, Lebanon and Britain? c) How is Armenianness reproduced among Armenian youngsters in Turkey, Lebanon and Britain? It is hypothesised that Armenianness is not a holistic form, it can be observed as“a patchwork”consisting of various patterns and colours. In order to materialise research aims and goals, the research was supported by field works in Istanbul, Beirut and London between 2011 and 2013. Throughout the data collection period, in-depth interviews, ethnography and participant observation were preferred to not only identify components of Armenianness, but also to create datasets for comparing and analysing the cases. The datasets have been analysed by ANCO-HITS to demonstrate similarities and differences among various reproduction forms of Armenianness in numerical ways. As a result of the ANCO-HITS analysis, Armenianness was ranked in each case according to participants' scores. Later on, two participants (having the most negative and positive) were introduced through referring findings and fieldwork notes which derived from ethnography. This research shows that Armenianness is observed in various forms. It is highly heterogeneous in diasporic spaces and experienced in different ways. Interpretations of youngsters are varied. It sometimes seems to be ethnic, nationalist, political, moderate or congregational. It also demonstrates that attitudes, perceptions as well as interactions of youngsters with Armenians and non-Armenians can be effective parameters differentiate Armenianness in diasporic spaces.