Tripolis Roma Dönemi seramikleri (2007-2009 yılı kazıları)
Tripolis Roman Period ceramics (2007-2009 excavations)
  1. Tez No: 778145
  2. Yazar: HATİCE ECEM MENGENECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Seramik malzemeler, bir kent hakkında bilgi veren en önemli buluntular arasında yer almaktadır. Roma Dönemi içerisinde yer alan seramikler dönemin ticareti, sosyal ve ekonomik ilişkilerini belirlemesi açısından oldukça önemlidir. Tripolis Antik Kenti Roma Dönemi Seramikleri çok sayıda ana grup ve çeşitli sınıflandırmalara sahiptir. Çalışmanın konusu Tripolis Antik kenti 2007-2009 yılı kazı çalışmalarını kapsamaktadır. Bir diğer sınır ise Roma Caddesi kazı çalışmalarında ele geçen seramik gruplarıdır. Bu çalışmalarda birçok seramik grubuna ait örnekler bulunmuştur. Yapılan sınıflandırmalar ve kataloglandırma işlemleri sonucunda Tripolis Antik Kenti Roma Dönemi seramikleri üzerine genel bir çalışma elde edilmiştir. Üç yıl içerisinde yapılan kazı çalışmaları incelenmiş olsa da, kentte ele geçen Roma Dönemi seramikleri için oldukça verimli bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Ele geçen seramikler farklı alanlarda kullanım gören geniş bir yelpazeye sahiptir. Kırmızı astarlı seramikler, günlük kullanım seramikleri, amphoralar, unguentariumlar ve kandiller olarak farklı seramik grupları incelenmiştir. Ayrıca son yıllarda üzerinde pek çok çalışma yapılan bir diğer grup olan Açık Renkli (Açık Renkli Seramikler) grubu da detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışma sayesinde Tripolis Antik Kenti Roma seramikleri için ithal ve yerel olarak üretilen malzemeler bir arada değerlendirilerek kent hakkında farklı bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramics is among the most important finds that give information about a city. Ceramics in the Roman Period are very important in terms of determining the trade, social and economic relations of the period. Tripolis Ancient City Roman Period Ceramics has many groups and varieties. The subject of the study covers the 2007-2009 excavations of the ancient city of Tripolis. Another limit is the pottery groups unearthed during the Roman Street excavations. In these studies, samples belonging to many ceramic groups were found. As a result of the classifications and cataloging processes, a general study was obtained on the Roman Period ceramics of the Ancient City of Tripolis. Although the excavations carried out in three years have been examined, a very productive result emerges for the Roman Period ceramics found in the city. The ceramics recovered have a wide range of uses in different fields. Different ceramic groups such as red slipped ceramics, daily use ceramics, amphora, unguentarium and oil lamps were examined. In addition, the Light Colored (Light Colored Ware) group, another group on which many studies have been conducted in recent years, has also been studied in detail. Thanks to this study, for the Roman ceramics of the Tripolis Ancient City, imported and locally produced materials were evaluated together and different information about the city was obtained.