Rethinking human rights with arendt: Crisis and paradox for non-citizens between theory and practice
Arendt ile insan haklarını yeniden düşünmek: Vatandaş olmayanlar için teori ve pratik arasındaki kriz ve paradoks
- Tez No: 778146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tez, Hannah Arendt'in teori ile pratik arasındaki boşlukta belirlediği devletsiz/vatandaş olmayan insan kitlesi üzerinden geliştirdiği insan hakları anlayışını anlamayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bakış açısına göre insan hakları literatüründe teorik düzlemde doğalcı ve politik anlayış yaklaşımları hâkimdir. Arendt ise vatandaşlık formu dışına itilerek hukuki korumadan yoksun kalan devletsiz insanların yaşadığı insan hakları krizini bir paradoks olarak dile getirerek insan haklarına yönelik eleştirel bir bakış açısı geliştirir. Arendt, insan haklarından önce sahip olunması gereken daha temel bir hakkın varlığından bahsederek“haklara sahip olma hakkı”kavramsallaştırması yapar. Arendt'in insan hakları ve vatandaşlık arasında kurduğu bu ilişki insan haklarının evrensellik ve doğuştan kazanılma gibi söylemlerine meydan okumaktadır. Tez, Arendt'in insan hakları perspektifi ve haklara sahip olma hakkı kavramsallaştırmasını inceleyerek Arendt'in mevcut insan hakları literatüründeki bu yaklaşımlardan farklı olarak alternatif bir düşünce biçimine işaret ettiğini savunmaktadır. Teorik incelemenin ardından, tez vatandaş olmayan insanların pratik düzlemde yaşadığı insan hakları sorunlarını Covid-19 pandemisinin mülteciler üzerindeki etkisi ve Suriyeli devletsiz Kürtler'in devletsizlik deneyimi üzerinden örneklendirir. Bu örneklerle tez, Arendt'in hak özneliği ile vatandaşlık arasında kurduğu ilişkinin pratikteki geçerliliğini savunmaktadır. Böylece tez, Arendt'in insan hakları eleştirisinin günümüzdeki geçerliliğini teorik ve pratik boyutta değerlendirerek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to understand and analyze Hannah Arendt's understanding of human rights which is developed over the mass of stateless/non-citizen people that she identified in the gap between theory and practice. From the perspective of the study, there are naturalistic conception and political conception approaches in the human rights literature on the theoretical level. Arendt, on the other hand, develops a critical perspective on human rights by expressing the human rights crisis experienced by stateless people, who are excluded from the form of citizenship and deprived of legal protection, as a paradox. Arendt conceptualizes the“right to have rights”by talking about the existence of a more fundamental right that should be had before human rights. This relationship that Arendt establishes between human rights and citizenship challenges the discourses of human rights such as universality and birthright. By examining Arendt's human rights perspective and conceptualization of the right to have rights, the thesis argues that Arendt produces an alternative way of thinking for human rights, different from these approaches in the literature. After the theoretical analysis, the thesis exemplifies the human rights problems experienced by non-citizens through the impact of the Covid-19 pandemic on refugees and the statelessness experience of the Syrian stateless Kurds. With these examples, the thesis defends the practical validity of the relationship Arendt established between the subject of rights and citizenship. Thus, the thesis aims to contribute to the literature by evaluating the current validity of Arendt's human rights critique in theoretical and practical terms.