Metastatik prostat kanserlerinde tedavi öncesi bakılan laktat dehidrogenaz albumin oranı (LAO) sistemik inflamasyon indeksi (SII) ve prognostik nutrisyonel indeksinin (PNI) genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi
The effect of lactate dehydrogenase albumin ratio (LAO), systemic inflammatory index (SII) and prognostic nutritional index (PNİ) measured before treatment in metastatic prostate cancer on progression free survival and overall survival
  1. Tez No: 778279
  2. Yazar: MEHMET EMİN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SALİH SEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Metastatik prostat adenokanseri tanılı hastalarda; ilk tedavi öncesi hematolojik, biyokimyasal parametreler ve bu parametreler ile oluşturulan indekslerin genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) ile ilişkisinin incelenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: 01/01/2011 ile 01/11/2021 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji kliniğinde prostat adenokanseri tanısı ile takip ve tedavi edilen, doku biyopsisi ile patolojik tanısı olan, tanı anında metastatik saptanan, sekonder malignitesi olmayan, 18 yaşından büyük, ilk tedavi öncesi hemogram ve biyokimyasal parametreleri hastane bilgi yönetim sisteminde kayıtlı 83 hasta dahil edildi. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların demografik, klinik, patolojik, hematolojik ve biyokimyasal parametreleri ile literatüre uygun olarak hematolojik-biyokimyasal parametrelerle oluşturulan Laktat Dehidrogenaz Albumin Oranı (LAO), Nötrofil Lenfosit Oranı (NLO), Platelet Lenfosit Oranı (PLO), Sistemik İnflamatuar İndeks (SII), Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) skorlarının OS ve PFS süresi ile olan ilişkisi incelendi. LAO≤56.5 olan gruptaki hastaların, >56.5 olan gruptaki hastalara göre daha iyi OS (57 ay / 24 ay) ve daha iyi PFS (40 ay / 11 ay) sürelerine ulaştığı saptandı. (p50 olan gruptaki hastaların, ≤50 olan gruptaki hastalara göre daha iyi OS (94 ay / 44 ay) ve daha iyi PFS (39 ay / 15 ay) sürelerine ulaştığı saptandı. (p0.05) Sonuç: Elde ettiğimiz bulgular prostat adenokanseri tanısı alan hastalarda ilk tedavi öncesi LAO ve PNI skorunun prognoz öngörüsü için klinisyenlere yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the study was to examine the relationship of hematological and biochemical parameters and indices created with these parameters with overall survival (OS) and progression free survival (PFS) in patients diagnosed with metastatic prostate adenocarcinoma before the first treatment. Matherial and Methods: Between January 1, 2011 and November 1, 2021; 83 patients who were diagnosed with prostate adenocarcinoma and treated and followed up in the Dokuz Eylül University Medical Oncology Department, had tissue biopsy, were found to be metastatic at the time of diagnosis, had no secondary malignancy, were older than 18 years, and whose laboratory parameters were registered before the first treatment were included. The data of the patients were analyzed retrospectively. Results: The effects of demographic data, clinical and pathological features, hematological and biochemical parameters and indices created with these parameters Lactat Dehydrogenase Albumin Ratio (LAR), Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet Lymphocyte Ratio (PLR), Systemic Inflammatory Index (SII), Prognostic Nutritional Index (PNI) on OS and PFS were evaluated. Patients in the group of LAO≤56.5 have reached a better OS (57 months / 24 months) and better PFS. (40 months / 11 months) (p 50 have reached better OS (94 months / 44 months) and better PFS (39 months / 15 months).