Kliniğimize gelen hastaların dental korku ve hasta memnuniyetleri arasındaki ilişkinin tedaviyi yapan gruplara ve sosyo-demografik verilere göre değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dental fear and satisfaction of patients coming to OUR clinic according to the groups doing treatment and socio-demographic factors
- Tez No: 778280
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ARI AYDINBELGE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; endodontik tedavi yaptırmak üzere kliniğe gelen hastaların tedavi öncesi dental korku düzeylerini ve tedavi sonrası memnuniyet seviyelerini sosyo-demografik faktörlere ve tedaviyi yapan gruplara göre değerlendirmek, memnuniyeti artırıp korkuyu azaltmak için neler yapılabileceğini saptamak ve verilen klinik eğitimin değerlendirilmesine katkı sağlamaktır. Çalışmamızda fakültemizde öğrenim gören, 4. sınıf ve 5. sınıf öğrencilerinin ve endodonti bölümünde uzmanlık ve doktora programında eğitim alan asistanların olmak üzere 3 grubun hastası değerlendirilmiştir. Çalışmaya kliniğimizde kanal tedavisi uygulanacak çalışmaya katılmayı kabul edip onam formunu imzalayan 300 hasta dahil edilmiştir. 4.sınıf, 5.sınıf ve asistan hastaları 100 er kişi olacak şekilde gruplar arası eşitlik sağlanmıştır. Kliniğimize 20.05.2022 tarihi ile 15.07.2022 tarihleri arasında gelen hastaların sosyo-demografik faktörler, dental korku ve memnuniyet ile ilgili doldurduğu anketler değerlendirilmiştir.Tüm veriler bilgisayarda SPSS for Windows 22 ve AMOS 24.0 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Çalışmamızda köyde veya kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin korku düzeylerinin şehir merkezlerinde yaşayanlara göre daha yüksek olduğu, yaş arttıkça dental korkunun azaldığı ve çalışan kişilerin memnuniyet düzeylerinin çalışmayan kişilerden düşük olduğu tespit edilmiş, bunların dışında, diğer sosyo-demografik faktörler korku ve memnuniyeti istatistiksel olarak anlamlı derecede etkilememiştir. Son 6 ay içerisinde kanal tedavisi yaptıran hastaların korku düzeyi yaptırmayan hastalara göre daha düşük bulunmuştur. Hastalar dental tedavi sırasında kaslarının gerildiğini, en çok anestezi iğnesini hissederken ve dişlerine kanal yapılacağını düşündüğünde korku ve gerginlik duyduğunu bildirmiştir. Hastalar en çok diş hekiminin tutumundan memnunken, bir sonraki randevu uzunluğundan, tedavi süresinin uzunluğundan ve bekleme süresinin uzunluğundan daha az memnundu. Dental korku düzeyi yüksek olan hastaların memnuniyet oranı diğer hastalara göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to appraise the pre-treatment dental fear degrees and post-treatment satisfaction levels of patients coming to our clinic for endodontic treatment according to sociodemographic factors and treatment groups, to specify what can be done to increase satisfaction and reduce fear and to contribute to the evaluation of the clinical education given. In our study, the patients of the 4th and 5th grade students studying in our faculty and the assitants who are studying in the specialty and phD in the endodontics department, were evaluated. The study included 300 patients agreeing to participate in the study and signed the consent form, whom root canal treatment would be performed in our clinic. Equality was ensured between the groups consisting of 4th Grades, 5th Grades and assistants, with 100 patients each. Questionnaires filled in by the patients who came to our clinic between 20.05.2022 and 15.07.2022 were measured in point of sociodemographic factors, dental fear and satisfaction . All data were analyzed by saving them in SPSS for Windows 22 and AMOS 24.0 programs on the computer. To decide the suitability of the data for the normal distribution; Kolmogorov-Smirnov, Kurtosis and skewness values, which are other assumptions of the normal distribution, and histogram graphs have been used. Man Whitney-U test was used to compare two independent groups while Kruskal Wallis-H test was used to compare more than two indifferent groups, and pairwise comparisons were made with Bonferroni correction to determine the source of the differentiation. In our study, it was determined that the fear levels of those living in villages or rural areas were lower than those living in the city center, and as age increased, dental fear decreased, yet satisfaction was not affected at a meaningful level. Furthermore other sociodemographic factors did not affect the fear and satisfaction statistically. While the patients were most satisfied with the dentist's manner, they were less satisfied with the lenght of time that will pass until the next appointment date, the length of the treatment period, and the length of the waiting period. The patients reported that their muscles were tense during dental treatment, and they feared and felt nervous most when they felt the anesthesia needle and while thinking of canal root would be performed in their teeths. The satisfaction rate of patients with high dental fear level is lower than other patients.