Production and characterization of poly (Lactide) based biodegradable nonwoven matrices
Biyoparçalanabilir polilaktat bazlı nonwoven matrikslerin üretim ve karakterizasyonu
- Tez No: 77833
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada, yumuşak doku dolgu/örtü materyalleri hazırlanmıştır. Bu amaçla poli (D,L-laktat) (PDLLA) polimeri kullanılmıştır. PDLLA, D,L-laktat dimerinin kalay oktoat katalizörlüğünde, halka açılması polimerizasyonu ile azot atmosferinde, 180°C'de sentez edilmiştir. Polimerizasyon 5 saat sürmüştür. Polimer oluşumu FTIR, NMR ve DSC ile gösterilmiştir. Sentezlenen PDLLA amorf yapıda olup, 54-5 7°C civarında bir camsı geçiş sıcaklığına sahiptir. Farklı molekül ağırlığına sahip PDLLA polimerleri elde edebilmek için dimer/katalizör oranı 5000-50000 aralığında değiştirilmiştir. Polimer ortalama molekül ağırlıkları ve molekül ağırlığı dağılımları, viskozite ölçümleri ve GPC ile bulunmuştur. PDLLA polimerleri“ıslak çekme”ve“eriyikten çekme”metodlan ile fiber haline getirilmişlerdir. İlk yöntem ile hazırlanan fiberlerin in vivo ve in vitro degradasyon çalışmaları ve cytotoxisite deneyleri yapılmıştır. Her iki durumda da, degradasyonun enzimatik değil, hidrolitik olduğu bulunmuştur. Cytotoxisite sonuçlan fiberlerin toksik bir etki vermediğini göstermektedir. Bu yöntem ile elde edilen fiberlerin mekanik dayanımlarının çok düşük olduğu gözlenmiştir. Eriyikten çekme yöntemi ile hazırlanan fiber ve matrikslerin mekanik özellikleri önceki yönteme göre kayda değerdir. Matrikslerin biyolojik uyuşabilirliğini arttırmak için, yüzeylerine elastin proteinleri (ESP) bağlanmıştır. Plazma polimerizasyon sistemi kullanılarak matrikslerin yüzey modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. PDLLA matriksler plazma reaktöründe argon gazı ve etilen-diamin monomeri ile etkileştirilmişlerdir. Burada farklı plazma süreleri (1, 5, 10 dak.) ve güçlerinin (5, 10, 20 W) bağlanmaya etkisi araştırılmıştır. Etilen-diamin kullanıldığı durumda, matriksler muameleden hemen sonra glutaraldehit çözeltisine daldırılmışlardır. Her iki durumda da muamele görmüş malzemeler içlerinde farklı derişimlerde (2,5-10 mg/ml) ESP bulunan çözeltilere daldırılmıştır. En yüksek bağlanmaya etilen-diaminin monomer olarak kullanıldığı durumda ulaşılmıştır. Aynı zamanda bağlanma homojendir. Burada plazma süresi, gücü ve ESP derişimi sırasıyla 5 W, 10 dak. ve 10 mg/ml' dir. Bu durum göz önüne alınarak, EDA kullanılarak hazırlanan ESP-PDLLA matrikslere elastin bağlanması araştırılmıştır. SEM fotoğrafları, PDLLA matrikslerin yüzeylerinde meydana gelen değişimleri (argon/etilen-diamin plazmasından önce ve sonra, aynı zamanda ESP/elastin bağlı olduğu durumlarda) açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we attempted to develop a novel soft tissue filling and/or dressing material. The homopolymer of poly (D,L-lactide) was synthesized by the ring- opening polymerization of D,L-lactide in bulk at 1 80°C under nitrogen atmosphere. Stannous octoate was used as the catalyst. The dimer/catalyst ratio was changed for synthesizing polymers with different molecular weights. These polymers were characterized by FTIR, DSC, viscosity and GPC measurements. The PDLLA polymers were processed into fibers by two techniques, namely,“wet spinning”and“melt spinning”. The PDLLA fibers prepared by wet spinning process, were tested for cytotoxicity. Also their in vitro and in vivo degradations were investigated. In melt spinning process, the polymer was extruded into fiber form by using an extruder and a die. The polymeric matrices were also prepared by using the same technique. Their mechanical properties were investigated. In order to increase the biocompatibility of the PDLLA matrices, biological modification was performed by elastin derived proteins (ESP). ESP immobilization was achieved by using a novel technique, the so-called glow-discharge treatment. Two alternative glow-discharge treatment methods were applied to incorporate (immobilize) ESP on the PDLLA matrix surfaces. In the first method, the PDLLA matrices were treated in an inert gas (i.e., argon) plasma created in the glow-discharge reactor. In the second approach, the PDLLA matrices were placed in the glow-discharge reactor, and then treated in an active monomer (i.e., ethylene diamine, EDA) plasma. In this procedure, the PDLLA matrices were first treated in the EDA plasma, and then were simply incubated in the glutaraldehyde solution. The glow-discharge treatment power and time were changed in order to see the effects of the treatment conditions on modification. These treated matrices were then immediately immersed in the aqueous solutions containing different amounts of ESP. Maximum ESP immobilizations were achieved in the case of EDA plasma treatment. Following this information, the elastin adsorption onto the PDLLA matrices modified by EDA plasma (carrying also ESP) was also investi gated. In order to show the changes on the surfaces, Scanning Electron Micrographs of the PDLLA surfaces were taken before and after argon/EDA-glow-discharge treatment and ESP/elastin immobilizations.