Polivinil klorür (PVC)'ün beyaz çürükçül funguslarla biyodegredasyonu
Biodegradation of chloride (PVC) by white rot fungi
- Tez No: 77832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada polivinil klorür (PVC)'ün Basidiomycetes grubuna giren beyaz çürükçül funguslarla biyodegradasyonu amaçlandı. Laboratuvanmızda mevcut olan 7 farklı fungus türü (Pleurotus sajor caju, Pleurotus sapidus, Pleurotus ostreatus, Pleurotus eryngii, Pleurotus florida, Phanerochaete chrysosporium ME 446, Poliporus versicolor )'nün PVC'nin biyodegradasyonuna etkisi incelendi. Bu amaçla yapılacak çalışmalara başlamadan önce, fungusların en iyi üreme gösterecekleri optimum koşullar belirlendi. Beyaz çürükçül fungusların hepsinin pH 4.5 ve 150 rpm'de Pleurotus cinsine giren türlerin 30°C Poliporus versicolor'ın 35°C, Phanerochaete chrysosporium ME 446'nın ise 40°C'de en iyi üremeyi gösterdiği saptandı. Optimum koşullar belirlendikten sonra, bu funguslar arasında üreme açısından maksimum aktivite gösterecek türler belirlendi. Üreme akti vitesi açısından başarılı olan türlerin, PVC'nin biyodegradasy onunda ne kadar başarılı olduğu, kısaca biyokütle ile biyodegradasyon arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Ayrıca yine sıvı besi ortamında tek karbon kaynağı olarak PVC'nin bulunduğu durumda fungusların PVC üzerine etkisi incelendi. Bu çalışma ile fungusların sekonder metabolizmaya bağlı olan lignolitik aktivitesinin görülebilmesi için, ortamda glukoz gibi bir karbon kaynağının olmasının gerekliliği belirlendi. PVC'nin beyaz çürükçül funguslar ile biyodegradasyonunu belirlemek amacıyla, katı ve sıvı besi ortamları kulanıldı. Sıvı besi ortamında bulunan PVC filmlere, saf oksijen verilen ve verilmeyen durumlarda, beyaz çürükçül funguslar tarafından PVC'nin yapısında bulunan C-H, C-Cl ve C=0 bantlarına etkisi spektroskopik bir yöntem olan FTIR (Fourier Transformiii Infrared Spectroscopy) ile incelendi. Bunların yanında, bir diğer spektroskopik yöntem olan UV-Vis (Visible Ultra Violet Spectroscopy) ile çalışmaların sonunda filmlerdeki % azalma miktarı, başlangıçta kulanılan filmlere göre değerlendirildi. Sıvı besi ortamının dışında, beyaz çürükçül funguslar, çözünmüş polivinil klorür içeren katı besi ortamlarında her fungus için belirlenen optimum sıcaklık değerlerinde inkubasyona bırakılarak üreme durumları gözlendi. Yukarıda belirtilen çalışmaların sonucunda, üreme açısından başarılı olan türlerin, sırasıyla, Poliporus versicolor, Pleurotus sajor caju, Phanerochaete chrysosporium ME 446, Pleurotus ostreatus, Pleurotus sapidus, Pleurotus eryngii ve Pleurotus florida; PVC'nin biyodegradasyonunda da aynı sırasıyla aktivite gösterdiği ve saf oksijenin biyodegradasyon için önemli bir faktör olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, biodegradation of poly vinyl chloride (PVC) by the white rot fungi was aimed. Seven different species which were present in our laboratory {Phanerochaete chrysosporium ME 446, Pleurotus sajor-caju, PLostreatus, PLeryngii, Pl.florida, Plsapidus, Poliporus versicolor) were investigated for their biodegradative capacities. Optimum conditions for fungal activity and growth were determined before the biodegradation experiments. For all the white rot fungi the best growth was observed at in pH 4.5 and 150 rpm. Species of Pleurotus, Poliporus versicolor and Phanerochaete chrysosporium ME 446 showed maximal growth rates at 30, 35 and 40°C, respectively. Then the species having maximal growth activity were determined from the species mentioned above. Species showing growth were also investigated for their biodegradative abilities, hence a comparative analyses of biomass - biodegradation relationship could be afforded. Additionally, the effects of fungi on PVC were analyzed when the liquid media contained only PVC as a carbon source. In this study it was found that the fungi required carbon sources such as glucose for their secondary metabolism-dependent lignolitic activities. Liquid and solid media were applied in order to determine the biodegradative effects of the white rot fungi on PVC. FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), a spectroscopic method, was used to determine the scope of the fungal activity on C-H, C-Cl and C=0 bonds of PVC films embedded liquid media in exclusive conditions of the presence or absence of pure oxygen. In addition, another spectroscopic method U.V-Vis (Visible Ultra Violet Spectroscopy), was used to find out the percent reducement in the films. Solid mediacontaining homogenously soluted PVC were used to determine the white rot fungal growth by incubating each species at its optimal temperature. The study briefly outlined above shows a clear correlation between growth activity and biodegradation. Successful species as regards for reproduction are Poliporus versicolor, Pleurotus sajor-caju, Phanerochaete chrysosporium ME 446, Pl.ostreatus, P I. sapidus, PLeryngii, Pl.florida. In addition, pure oxygen is represented as being an important factor in biodegradation.