Bulanık kavramlar için genelleştirilmiş mantık yapıları
Generalized logical structures for fuzy concepts
  1. Tez No: 77835
  2. Yazar: M.DERYA ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇİFTÇİBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu tezde, bulanık kümeler/bulanık önermeler yapısının çeşitli genelleştirilmiş yapılan geliştirilmiştir. Bulanık önermeler mantığı özetlenmiş; bulanık önerme ifadelerinin farklı biçimleri geliştirilmiş ve aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Mantıksal işlemler için kullanılan farklı tanımların hangi kıstasları sağlaması gerektiği ve bu farklı tanımlardan hangilerinin nasıl seçilebileceği incelenmiştir. Sezgisel bulanık kümenin bir eşdeğeri olarak; önermeler mantığı matematiği temel alınarak,“iki yanlı bulanık önerme”tanımlanmış ve temel özellikleri geliştirilmiştir. îki yanlı bulanık muhakeme yönteminin insanın düşünce tarzının modellenmesinde daha uygun bir yaklaşım olduğu önerilmiştir. Bu yeni yaklaşıma göre, insanın algılama (karar verme) sürecinde konunun her iki yanı (birbirine kısmen zıt) hakkındaki düşüncesinin birlikte etkili olması sağlanmaktadır. Klasik (tek yanlı) ve iki yanlı bulanık önermelerde bulanıklık ve belirsizlik kavramları geliştirilmiştir. İki yardı bulanık bir bağıntının nasıl ayrıştırılabileceği konusu incelenmiş ve pratik sonuçlar elde edilmiştir. İki yanlı bulanık önermelerin çoklu evrene genişletilmesi yapılmış ve çok evrenli işlemler tanımlanmıştır. Farklı bulanık gerektirme yorumlan altında iki yanlı çıkarım kurallar incelenmiştir. Bu farklı gerektirme yorumlarının yaklaşıklığı ve çıkış evreninde elde edilen çıkaranlar incelenmiş ve ilgili hata ifadeleri bulunmuştur. Bulanık kavramların bir başka genellemesi olarak“iki katmanlı bulanık önerme”yapısı tanımlanmış ve bu yapının iki yanlı bulanık önerme yapışırım bir eşdeğeri olduğu gösterilmiştir. İki katmanlı bulanık önerme yapısı daha da genelleştirilerek,“çok katmanlı bulanık önerme”mantıksal yapısı tanımlanmış, özellikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, several generalized structures of fuzzy sets/fuzzy propositions are developed. Fuzzy prepositional logic structure is summarized; different forms of fuzzy prepositional expressions and their relations are discussed. Various definitions of logical operations are given: the interpretation of these definitions and selection among these alternatives are studied.“Two-sided fuzzy proposition”concept is proposed in prepositional logic algebra as the counterpart of intuitionistic fuzzy set. The concept of two-sided fuzzy reasoning is discussed and its mathematical structure is developed: using two-sided fuzzy propositions, human decision making can be closely simulated by considering his perception of both (somewhat opposite) sides of the subject matter simultaneously. The concept of fuzziness in classical (one-sided) fuzzy propositions and the concept of uncertainty in two-sided fuzzy propositions are developed. The decomposition problem of a two-sided fuzzy relation is studied and practical results are obtained. Multi-universe two-sided fuzzy propositions are presented and multi-universe operations are defined. Two-sided fuzzy if-then rules are investigated under different interpretations of fuzzy implications. Approximate of these different implications and the inferences in the output universe are investigated, and associated error terms are identified.“Two-level fuzzy proposition”is introduced as an alternative form for the generalization of fuzzy concepts. The equivalence of two-level fuzzy proposition with two-sided fuzzy proposition is established. Multi-level extension of two-level fuzzy proposition is introduced as a further generalization of two-level/two-sided structure, and its properties are obtained.