DNA parmakizi markerlarından APOB, Co12A1, YNZ22, DIS80'in Türk toplumundaki alel frekanslarının saptanması
Determination of allel frequencies of DNA fingerprinting markers APOB, COL2A1, YNZ22, D1S80 in Turkish population
- Tez No: 77836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET İnsan genomunda zengin polimorfizm kaynakları olan değişken sayıda sıralı tekrar bölgeleri (VNTRs)'nin bağlantı analizleri, babalık testi ve DNA tanımlanmasında kullanılabilirliği gösterilmiştir. Southern Blot tekniği ile Restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) analizi 0.5-2 kilobaz (kb) büyüklüğünde alellere sahip VNTR'lerde bireysel farklılığın tanımlanmasında uygun bir metoddur, fakat bu teknikte fazla zaman kaybının yanısıra çok fazla miktarda DNA'ya ihtiyaç sözkonusudur. Daha küçük VNTR'ler ( kb) elektroforez sonrasında jelin etidyum bromürle boyanması ile tanımlanabilen Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile amplifiye edilebilir. PCR'a dayalı tanımlamanın avantajı hassasiyeti, hızı ve küçük miktarda DNA ihtiyacıdır. Bu çalışmanın amacı Türk populasyonunda 4 VNTR bölgesinin, ApoB, COL2A1, YNZ22 ve D1S80'in frekanslarını ve genetik dağılımını tanımlamaktı. Çalışmada kan ve kan lekelerinden DNA izolasyonu, PCR ve agaroz jel eiektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Farklı alel frekanslarıyla ApoB için 100 birbirinden bağımsız bireyde 600-955 baz çifti (bç) uzunluğunda 12 farklı alel, COL2A1 için 25 birbirinden bağımsız^ bireyde 510-810 bç uzunluğunda 7 farklı alel, YNZ22 için 109 birbirinden bağımsız bireyde 168-910 bç uzunluğunda 12 farklı alel ve D1S80 için 100 birbirinden bağımsız bireyde 385-690 baz çifti uzunluğunda 18 farklı alel saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The variable number of tandem repeat regions (VNTRs) are rich sources of polymorphism in the human genome and have shown to be very useful for linkage analysis, paternity testing and DNA typing. Restriction fragment length polymorphism (RFLP) analysis by Southern blot can be a suitable method for detection of individual variation in the large VNTRs with allele sizes ranging from 0.5 to 2 kb, but it's time consuming and it requires a large amount of DNA. The smaller VNTRs ( kb) may be amplified by the Polymerase Chain Reaction (PCR) typed by ethidium bromide staining of the gel after the electrophoresis. The advantage of the PCR-assisted typing is its sensitivitiy, speed and requirement of minimal amounts of DNA. The aim of this study was to determine the frequencies and genetic distribution of four VNTRs, ApoB 3', COL2A1, YNZ22 and D1 S80 in Turkish population. DNA isolation from the peripheral blood and bloodstains, PCR and agarose gel electrophoresis techniqus were used in the study. For ApoB 3' 12 different alleles (between 600- 955 bp) were determined among the 100 unrelated individuals, for COL2A1 7 different alleles (between 510-801 bp) were determined among the 25 unrelated individuals, for YNZ22 12 different alleles (between 168-910 bp) were determined among the 109 unrelated individuals, for D1S80 18 different alleles (between385-690 bp) were determined among the 100 unrelated individuals with different allele frequencies.