Love, reason and transcendence: 'Ineffable' love and the limits of sense
Aşk, akıl ve aşkınlık: 'Anlatılamaz' aşk ve anlamın/duyumun sınırları
- Tez No: 778403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSI SIDIROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aşk, en harika fenomenlerden biridir eğer ki en harikası değilse. Bu nedenle Yüksek Lisans tezimde hem ampirik dünya olarak“duyu(m)”hem de dilsel ifade olarak“anlam, algı”tanımlarını barındıran 'sense' kavramının ifade ettiklerinin sınırlarına zıt olarak aşkınlık, İlahi olan ile münasebetiyle aşk kavramını inceliyorum. Eflatun'un Phaedrus ve Phaedo ile ilintili olarak Sempozyum'unun ve İlham Dilman'ın Aşk: Formları, Boyutları ve Paradoksları'nın karşılaştırmalı yakın okumasıyla, Aşk'ın normatif bir anlayışını savunuyorum. Özellikle Aşk (Yunanca erôs) anlayışına insan ve İlahi, ölümlü ve ölümsüz arasında olan; bedensel aşktan Güzellik Formu'na yükseliş olarak odaklanıyorum. Bu çerçevede, aşkın“anlatılamaz”öznel bir içsel deneyim olan aşkınlık olarak etik bir temeli olduğunu iddia ediyorum, ve Sokratik diyalogların ana karakteri olarak Sokrates'in kurgu bir karakter olduğunu ve Platon'un Akıl ile Aşkınlık arasındaki Aşkı açıklamasının ana argümanı olduğunu savunuyorum. O [Sokrates], kişileştirme yoluyla,“belirli bir bakış açısı”almamanın, bunun yerine çeşitli diyaloglar içinde bağlamlar olarak faaliyet gösteren aktif ve dinamik bir sorgulama durumunda olmanın somutlaşmasını gösterme amacına hizmet eder. Bunun, Platon'un yaşamaya değer bulduğu özel ve belirli bir yaşam biçiminin, yani felsefi bir yaşamın ahlaki boyutlarını ortaya çıkarmak için olduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Love is one of the greatest phenomena if not the greatest. Thus, in my MA thesis, I am investigating the concept of Love in its connections to transcendence, to the divine in contrast to the limits of“sense”both as the empirical world and linguistic expression. Through the comparative close reading of Plato's Symposium in connection with Phaedrus and Phaedo, and İlham Dilman's Love: Its Forms, Dimensions and Paradoxes, I am arguing for a normative understanding of Love. Particularly I am focusing on the account of Love (Greek erôs) as in between human and divine, mortal and immortal, as an ascent from bodily love to the Form of Beauty. Within this framework, I am claiming that the ethical is the foundation of love as a transcendence which is an“ineffable”personal inner experience, and that Socrates, as the main character of the Socratic dialogues, is a fictitious character and the main argument of Plato's account of Love as in between Reason and Transcendence, in person. He [Socrates] serves the purpose of illustrating, via personification, the embodiment of taking 'no particular standpoint' but instead being in an active and dynamic state of inquiry, operating within various dialogues as contexts. I am arguing that this is to reveal the ethical dimensions of the particular way of life Plato finds as worth living, that is a philosophical life.