A reading of John Donne's secular and religious poetry within the context of Jungian individuation
John Donne'ın seküler ve dini şiirlerinin Jüngen bireyleşme kavramı bağlamında okunması
  1. Tez No: 733707
  2. Yazar: MELİH KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
John Donne'ın Songs and Sonnets (Şarkılar ve Soneler) (1633) ve Holy Sonnets (İlahi Soneler) (1633) şiir kitapları hem Katoliklikten Protestanlığa hem de seküler bir yaşam tarzından dini bir yaşam tarzına dönüşümleri yansıtmaktadır. Şiir kitapları bu dönüşüm sürecinde gösterilen belirli davranışların psikolojik sonuçlarını da göstermektedir. Bu bağlamda, bu tez farklı şiir kişilerinin, beden ve ruh arasındaki ikileme karşı takındığı çeşitli tutumların psikolojik etkilerini Carl Gustav Jung'un bireyleşme süreci bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bireyleşme terimi, kişinin gölge kısmını veya toplumun beklentilerine uymak için vazgeçmek istediği özellikleri tanıyarak kolektif bilincin taleplerinden veya toplumsal taleplerden kendini ayırmasını gerektirdiği süreci ifade eder. Bireyleşme sürecine uygun olarak, Songs and Sonnets'in şiir kişileri, Petrarca ve Elizabeth sone gelenekleri, Neoplatonizm ve Protestanlık tarafından desteklenen aşkta bedensel arzuların bastırılması fikrini reddederler. Beden ve ruhun birleşimini içeren bir aşkın tecrübesi bu şiirlerdeki aşıklara tamlık ve aşkınlık duygularını sağlamaktadır. Diğer taraftan, Holy Sonnets'in şiir kişileri dini anlamda değişimin eşiğindedirler. Aşkta şehevi duygulara değer veren önceki benliklerini günahkar olarak görmektedirler. Şehevi kişiliklerinin varlığı dini şiir kişilerini cehennemde sonsuz cezalandırılma korkusuyla doldurur. Bu sebeple, kendilerini bedensel arzulardan arındırma isteklerini dile getirirler. Fakat, tercih etmedikleri kişiliklerini yok etme konusunda kendilerini yetersiz hissederler. Bu nedenle, Tanrı'dan bu duruma müdahale etmesini isterler. Fakat ne Tanrı dualarına cevap verir ne de istenmeyen kişilikleri onları terk eder. Buna bağlı olarak, şiir kişilikleri kendilerinin iki zıt tarafları arasında bocalamaktadır. Dolayısıyla, bu tez, Jung'un bireyleşme süreci bağlamında okunduğunda, John Donne'ın şiir kişilerinin şairin seküler şiirlerinde aşkınlık durumunu yaşadığını, ancak dini şiirlerinde gölge kişiliklerinin bilinçlerinde kalması nedeniyle nevrozdan muzdarip oldukları iddiasını öne sürmektedir. Anahtar Kelimeler John Donne, Carl Gustav Jung, Songs and Sonnets, Holy Sonnets, bireyleşme
Özet (Çeviri)
John Donne's Songs and Sonnets (1633) and Holy Sonnets (1633) collections represent conversions both from Catholicism to Protestantism and from a secular lifestyle to a religious one. They also manifest the psychological outcomes of certain behaviours exhibited during this process. In this respect, this thesis aims to analyse the psychological impacts of the different poetic personae's various attitudes towards the dichotomy between body and soul within the context of the Jungian individuation process. The term individuation refers to the process during which one is required to separate oneself from the demands of collective consciousness or societal demands by acknowledging one's shadow side or the qualities that one wishes to abandon to accord with social expectations of oneself. In accordance with the process of individuation, the poetic personae of Songs and Sonnets reject the reformed emphasis on the repression of bodily desires, which was also promoted by the Petrarchan and the Elizabethan sonnet traditions and Neoplatonism. Experiencing a type of love that includes the unity of body and soul provides the lovers of these poems with the feelings of wholeness and transcendence. On the other hand, the religious speakers of Holy Sonnets are on the verge of religious conversion. They view their former selves, who valued carnality in love, as sinners. The persistence of their carnal selves fills them with the fear of eternal punishment in Hell. Thus, they express their wish to rid themselves of their bodily passions. However, they feel inadequate to destroy that unpreferable part of themselves. For this reason, they ask God for his intervention in the same task. Neither God responds to their prayers, nor do their undesirable selves leave them. Accordingly, they find themselves oscillating between two opposing parts of themselves. Hence, this thesis argues that when read within the context of the individuation process, the poetic personae of John Donne's secular poetry experience the transcendent function while the speakers of his religious poetry suffer from neurosis due to the persistence of their shadow side in their conscious minds. Keywords John Donne, Carl Gustav Jung, Songs and Sonnets, Holy Sonnets, individuation