Gestasyonel diyabet hastalarında adiponektin ve asprosin düzeyleri
Adiponectin and asprosin levels in pregnant women with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 778405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÖNDERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gestasyonel diyabetus mellitus, gebelikte ortaya çıkan veya gebelikte tanısı konulan, anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilen bir glikoz metabolizması bozukluğudur. Adipoz doku kaynaklı bir hormon olan adiponektin birçok farklı etkisinin yanında karbonhidrat ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Adipoz dokudan salgılanan asprosin karaciğerden glikoz salınımını artırıcı ve β hücrelerinden insülin salgılanmasını olumsuz etkileyen bir hormondur. Bu çalışmada, gestasyonel diyabetus mellituslu hastalarda antidiyabetojenik etkili olarak değerlendirilen adinopektin ve diyabetojenik etkili asprosin seviyelerinin belirlenmesi ve hastaların klinik özellikleri ile karşılaştırılarak gestasyonel diyabetus mellitus patogenezindeki rollerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde Gestasyonel diyabetus mellitus tanısı almış 44 gebe ile 44 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 88 birey dahil edildi. Serum adiponektin ve asprosin konsantrasyonlarının ölçümü insana özgü kitler kullanılarak ELISA yöntemi ile yapıldı. Ayrıca gruplar yaş, gebelik haftası, gravide, parite, abort ve vücut kitle indeksi kriterleri bakımından karşılaştırıldı. Gestasyonel diyabeti olan hasta grubunda normal gebelere göre serum adiponektin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (6,917± 3,515 mg/L ve 9,135 ± 4,258 mg/L p=0.0095). Serum asprosin düzeyleri Gestasyonel diyabetus mellitus grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte yüksek bulundu (67,21 ± 57,83 ng/ml ve 47,08 ± 50,57 ng/ml, p=0,0933). Sonuç olarak adiponektin düzeylerindeki düşüş ile birlikte asprosin düzeylerindeki artışın gestasyonel diyabetus mellitus gelişmesinde risk faktörleri olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus is defined as a type of diabetes that appears first in pregnancy in women that previously don't have the disease. An adipose tissue originated hormone adiponectin plays an important role in carbohydrate and lipid metabolism. Another adipose tissue hormone asprosin triggers glucose release from liver and suppresses insuline secretion from pancreatic β cells. In the present study serum levels of adiponectin which has antidiabetogenic effect and asprosin which has diabetogenic effect was measured in 44 pregnant with gestational diabetes mellitus and 44 pregnants without gestational diabetes mellitus. Study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology of Medical School of Adiyaman University. Serum adiponectin and asprosin concentration was measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Demographic parameters such as age, BMI, gravida, parity, abortus were also evaluated. Serum adiponectin levels were statistically significantly lower (6,917± 3,515 mg/L ve 9,135 ± 4,258 mg/L p=0.0095) while serum asprosin levels were higher but not statistically significant (67,21 ± 57,83 ng/ml ve 47,08 ± 50,57 ng/ml, p=0.0933) in pregnants with gestational diabetes mellitus. In conclusion, low levels of adiponectin and high levels of asprosin in pregnants may be evaluated as risk factors for gestational diabetes mellitus.