Markups, endogenous market power and misallocation in Turkey
Mark-uplar, endojen market gücü ve Türkiye'de kaynakların yanlış tahsisi
  1. Tez No: 778406
  2. Yazar: KORCAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Firmaların market gücünü ve ilgili toplu yanlış tahsisi analiz etmek, makroekonomi araştırmaları içerisinde ilgi çekici konulardan biri. Ancak piyasa gücü ve yanlış tahsis çoğunlukla ekzojen faktörler olarak ele alınmış ve literatür genel olarak yanlış tahsiste oluşacak olan ekzojen sapmaların etkisine odaklanmıştır (Hsieh and Klenow (2009), Restuccia and Rogerson (2008), Fattal Jaef (2018)). Bununla birlikte, Peters (2020) endojen şekilde yanlış tahsisi belirleyen bir model oluşturmuştur. Firmaların market gücü de endojen olarak ve modeldeki birbiriyle ilişkili dinamikler aracılığıyla belirlenir. Sonuç olarak mark-upların dengedeki dağılımı Pareto formunda olur ve bu dağılımın biçim parametetresi doğrudan market gücünün etkisini göstermektedir. Bu tezde Peters (2020) modelini Türkiye ekonomisi için uygulayacağım ve bunu yaparken firma büyüklüğü, teknoloji seviyeleri farklı olan firma örneklemlerini kullanacağım. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki firmalar için fazla miktarda market gücünden kaynaklanan herhangi bir yanlış dağıtım olup olmadığını ortaya çıkarmaktır ve sonrasında da market gücünün ekonomi çapındaki sonuçlara etkisini incelemektir. Ayrıca, karşı olgusal bir analiz Türkiye'ye giriş engelleri ortadan kalkarsa ne olacağını anlamak için kullanılacaktır. Bu analizde Türkiye ekonomisi daha rekabetçi bir market yapısına bürünecektir. Genellikle yükselen bir ekonomi olarak kabul edilen Türkiye için bu analiz yaratıcı yıkım ile alakalı dinamikleri anlamak için kritik öneme sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Analyzing firms' market power and the related aggregate misallocation is one of the intriguing subjects of the macroeconomics research frontier. However, market power and misallocation are mostly treated as exogenous factors, and the literature mostly focus on the effects of the exogenous variation in misallocation on aggregate economic outcomes (Hsieh and Klenow (2009), Restuccia and Rogerson (2008), Fattal Jaef (2018)). Nonetheless, Peters (2020) built up a model with endogenous misallocation where firm's market power is endogenously determined and via interrelated dynamics of the model, and the equilibrium distribution of markups emerges in the form of a Pareto distribution through which the impact of the market power can be explicitly observed. In this thesis, I will apply the model of Peters (2020) to Turkey, and I will use different samples in terms of the firm size and technology levels. The aim of this study is to reveal if there is any misallocation that is coming from potentially excessive level of market power, and to understand the implications of the market power in the aggregate outcomes. Furthermore, a counterfactual analysis will be done to understand what would happen if the entry barriers in Turkey become weaker, so that the Turkish economy will resemble a more competitive setting. Usually considered an emerging economy, this analysis will be fundamental to understanding the creative destruction related dynamics in Turkey.