Aktif ve inaktif Behçet Hastalarında serum visfatin düzeyleri ölçümü
Measurement of Serum Visfatin Levels in Active and Inactive Behcet Disease Patients
- Tez No: 778437
- Danışmanlar: UZMAN SEMİH TATLICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Behçet hastalığı nötrofil ve T lenfosit aktivasyonu ve endotel hücre disfonksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. Visfatin yeni tanımlanmıs bir proinflamatuvar adipositokindir. Bu çalısmada visfatinin Behçet hastalığının patogenezindeki rolünü ve serum visfatin seviyelerinin hastalık aktivitesi ile korelasyon gösterip göstermediğini arastırdık. Çalısmaya tedavi almamıs toplam 52 Behçet hastası (26 aktif, 26 inaktif) ve 26 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Serum visfatin seviyeleri enzim immüno assay ile ölçüldü. Ayrıca, interlökin-6, C-reaktif protein, beyaz küre ve eritrosit sedimentasyon ölçümü de yapıldı. Ortalama serum visfatin seviyeleri aktif ve inaktif Behçet hastalarında kontrol grubuna göre daha yüksekti, (P=0.00). Visfatin seviyeleri aktif Behçet hastalığı olanlarda inaktif olanlara göre anlamlı derecede yüksekti, (P=0.00). Hasta grubunda serum interlökin-6 ve C-reaktif protein seviyeleri, beyaz küre sayımı ve eritrosit sedimentasyon hızı kontrol grubuna göre daha yüksekti ( tüm değiskenler için P=0.00). Tüm çalısma gruplarında serum visfatin düzeyleri diğer parametrelerle korelasyon gösterdi. Sonuç olarak, visfatin proinflamatuvar bir sitokin olup Behçet hastalığının etyopatogenezinde yer almaktadır ve visfatin seviyeleri hastalık aktivitesi ile korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Behcet disease is characterized by neutrophil and T lymphocyte activation and endothelial cell dysfunction. Visfatin is a newly defined pro-inflammatory adipocytokine. We aimed to investigate the role of visfatin in the pathogenesis of Behcet disease and whether serum visfatin levels correlate with disease activity. A total of 52 Behcet disease patients (26 active and 26 inactive patients) and 26 healthy control subjects were included in the study. Serum visfatin levels were measured by an enzyme immune assay. The measurements of interleukin-6, C-reactive protein, white blood cell count and erythrocyte sedimentation rate were also performed. The mean serum levels of visfatin were higher in active and inactive Behcet's disease patients than the control subjects, (P=0.00). Visfatin levels in active patients were also significantly higher than the levels of inactive patients, (P=0.00). Patient groups have also significantly higher serum interleukin-6 and C-reactive protein levels, white blood cell counts and erythrocyte sedimentation rates than the control group (P=0.00 for all variables). Serum visfatin levels correlated well with the other parameters in each study group. We conclude that visfatin is a pro-inflammatory cytokine involved in the etiopathogenesis of Behcet disease and the levels of visfatin correlates with the disease activity.