Türk modernleşmesinde öncü bir kurum: Ankara Halkevi (1932-1951)
A pioneering institution in turkish modernization: Ankara Community Center (1932-1951)
- Tez No: 778438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Cumhuriyet Halk Partisi inkılapları ve parti prensiplerini halka benimsetmek ve bu sayede kalıcı olmalarını sağlamak amacıyla Halkevlerinin açılmasına karar vermiştir. 19 Şubat 1932 tarihinde açılan Ankara Halkevi 1932-1951 yılları arasında faaliyette bulunduğu 19 yıllık süre zarfında dil, tarih ve edebiyat, güzel sanatlar, temsil, spor, sosyal yardım, köycülük, halk dershaneleri ve kurslar, kütüphane ve neşriyat, müze ve sergi şubeleri ile kentin durağan sosyal yaşamına renklilik katmıştır. İlk kurulduğu yıllarda sosyal mekanlar açısından yetersiz olan Ankara'da önemli bir boşluğu doldurmuştur. Ankara Halkevi başkent Halkevi olması dolayısı ile en faal halkevi olduğu gibi merkezi olmayan Halkevleri için de örnek ve yol gösterici olmuştur. Ankara Halkevi başkentte bulunması ve bizzat CHP Genel Sekreterliği'ne bağlı olması dolayısı ile aynı zamanda partinin görüşlerini yansıtan ve yayan bir kurum olmuştur. Üyeleri arasında yer alan siyasetçi, bürokrat ve sanatçılar ile sosyo-kültürel yaşama büyük ölçüde katkı sunmuş ve yön verme çabasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Republican People's Party decided to open People's Houses in order to make the people adopt the reforms and party principles and thus ensure their permanence. Ankara People's House, opened on February 19, 1932, continued its activities from 1932 to 1951. During its 19 years of operation, it has added a new dimension to the stagnant social life of the city with its language, history and literature, fine arts, representation, sports, socialaid, ruralism, publicteaching schools and courses, library and publications, museum and exhibition branches. Itfilled an importantgap in Ankara, which was insufficient in terms of social spaces in the first years of its establishment. Since the Ankara People's House is the the most active of the Houses and has been an example and guide for the non-central People's House. Ankara People's House has also been an institution that reflects and disseminates the views of the party, as it is located in the capital and is affiliated to the General Secretariat of Republican Party. With the politicians, bureaucrats and artists among its members, it has contributed greatly to socio-cultural life and has been trying to give direction.