Dayanıklı kararlılık ve aralık çokterimlilerinin çözümlenmesi
Robust stability and analysis in interval polynomials
  1. Tez No: 77849
  2. Yazar: MURAT DURSUN BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Belirsiz çokterimliler, aralık matrisleri ve bu tür yapıda verilen sistemlerin dayanıklı kararlılığı, özellikle son yıllarda üzerinde çalışılan bir konu olup bu alandaki çalışmalar 1970' den sonra yoğunluk kazanmıştır. Şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda özellikle belirsiz çokterimliler için yeterli sayılabilecek çözümler elde edilmiştir. Durum uzayı gösterimli sistemlerin dayanıklı kararlılığı ile ilgili olarak farklı yaklaşımlarla çözümler önerilmiştir. Ancak, sistem aralık matrisinin dayanıklı kararlılığı ile ilgili olarak bazı kısıtlayıcı özelliklerin dikkate alınması gerekebilmektedir. Bu çalışmada belirsiz çokterimliler ve benzer olarak elemanları içinde belirsizlik bulunan matrisler incelenmiştir. İnceleme sonucunda, verilen çokterimli ailesi veya aralık matrisinin dayanıklı kararlı olup olmadığı belirlenmiştir. Bu konuda gerçekleşen gelişmeler doğrultusunda Matlab altında yazılım geliştirilmiş ve örnekler denenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Belirsiz Katsayı, Aralık Çokterimlileri, Aralık Matrisleri, Sınama Kümesi, Dayanıklı Kararlılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uncertain polynomials, interval matrices and robust stability of uncertain systems have been active research topics over recent years. So far, some satisfactory results are obtained only for uncertain polynomials. Various approaches are taken to solve stability problem of interval matrices. However, it is possible to reach stability results only for matrices with certain restrictions. In this thesis uncertain polynomials and interval matrices are investigated. These investigations allow us to determine whether an interval system is robustly stable or not. Based on recent developments, Matlab computer programs are developed and some examples are examined. KEY WORDS: Uncertain Coefficient, Interval Polynomials, Interval Matrices, Testing Set, Robust Stability.