OTT denetleçler için otomatik ayarlama teknikleri: Uygulamalı ve karşılaştırmalı bir çalışma
Auto-tuning techniques for pıd controllers: A paractical application and comparison
  1. Tez No: 77850
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada çeşitli OTT (Oransal-Tümlevsel-Türevsel) otomatik ayarlama teknikleri incelenmiş, bu tekniklerin arasından seçilen bir grup yöntem önce farklı özelliklere sahip sistemler kullanılarak benzetim yoluyla sınanmış, daha sonra bu yöntemler gerçek bir sisteme uygulanarak sonuçlar irdelenmiş ve karşılaştınlmıştır. Uygulamada kullanılan sistem, ikinci dereceden bir sistem olarak düzenlenebilen bu su tankı sistemidir. Benzetim çalışmalarında otomatik ayarlamalı ve uyarlamalı/özayarlamalı olarak iki ana gruba ayırabileceğimiz OTT ayarlama tekniklerinden, otomatik ayarlamalı grubunda olan Ziegler-Nichols yöntemleri ve benzerleri, gecikme zamanı çok büyük olmayan, kararlı, BDGZ (birinci dereceden gecikme zamanlı) süreç modeline sahip ya da BDGZ süreç modeli ile modellenebilen yüksek dereceli sistemlerde başarılı sonuçlar vermişlerdir. Uyarlamak özayarlama lı yöntemlerin ise ikinci dereceden ya da ikinci dereceden sistem modeli ile modellenebilen sistemlerde oldukça başarılı sonuçlar verdikleri görülmüştür, ikinci dereceden kararsız sistemlerde de oldukça başarılı sonuçlar veren özayarlama lı OTT denetleçlerin olduğu gözlenmiştir. Gerçek uygulamada kullanılan su tankı sistemi biribirine ardışık bağlı iki gözden oluşmaktadır. Giriş sinyali birinci göze bir su pompası ile uygulanmış, çıkış değişkeni olarak da ikinci gözdeki su seviyesi, seviye duyargacı yardımıyla ölçülerek bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayarda programlanmış olan yöntemlere ait algoritmalar yardımıyla su seviyesi denetimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki ikinci dereceden kararlı bir sistem modeli ile modellenebilen süreçlerde, hem özayarlamalı hem de otomatik ayarlamalı OTT denetleçleri uygulamalarda genelde oldukça başarılı olmuşlardır. Bu çalışmada, endüstrideki pek çok sürecin denetiminde yaygın kullanılan OTT'lerin yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : OTT denetim, otomatik ayarlama, uyarlamak denetim, özayarlamalı denetim, öngörülü denetim, sistem tanıma
Özet (Çeviri)
In this study, auto-tuning tecniques for PID controllers are surveyed and some chosen techniques are first examined by means of simulations using plants with different properties and then applied to a real system. The results obtained from simulations and applications are discussed and compared. The real system used is a water tank that can be configured as a second order system. PID tuning techniques can be divided in two main groups as auto-tuning techniques and adaptive/self-tuning techniques. In simulation studies, Ziegler-Nichols techniques and techniques similar to Ziegler-Nichols techniques are in the first group and they produce successful results for stable, first order plus dead time (FOPDT) processes or the systems which can be modeled with an FOPDT process model without large dead-time. The self-tuning techniques give successful results for second order systems or higher order systems which can be modeled with a second order model. There are self-tuning PID controllers that give successful results for second order unstable systems as well. The water tank system used in the real application is formed from two water tank connected in cascade. The input is the water flow to the first tank and applied by means of a water pump and the output variable is the water height in the second tank which is measured by a level sensor and then transferred to the computer environment. By means of those algorithms that belong to PID tuning techniques, which are programmed on computer, the water level control is performed. The results obtained show that, PID controllers which belong to the both groups are successful for those systems like the water tank that can be modelled as a second order stable system. In this study, it is observed that PID controllers are enough to control most of the processes in industry. KEY WORDS : PID control, auto-tuning, adaptive control, self-tuning control, predictive control, system identification.