Türkiye ekonomisinde 2000-2020 yılları arası enflasyon sorunları ve çözüm önerileri
Inflation problems and solution proposals in the Turkish economy between 2000-2020
  1. Tez No: 778528
  2. Yazar: İRFAN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye; gelişmekte olan bir ülke olduğundan iç kaynakları kalkınması için yetersiz kalmakta, bu da ülkeyi ekonomik anlamda dışa bağımlı duruma getirmektedir. Bu durumda ise dış kaynaklara oldukça ihtiyaç duymakta, ülke ekonomisinde kaynak yaratması açısından zor durumda bırakmaktadır. Bahsedilen bu durum ise ekonomideki kırılgan yapının zeminini oluşturmaktadır. İçinde bulunduğumuz son durum itibarıyla enflasyon giderek büyüyen bir sorun hâline gelmiştir. Bu durumun nedenini açıklamak için Türkiye ekonomisinde 2000-2020 yılları arası dönemi seçilmiş, bahsedilen dönemler ışığında enflasyon sorunları anlamlandırılmak istenmiştir. Tez çalışması üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde, enflasyonun teorik tanımları ve çıkarımları yer almaktadır. İkinci bölümde, Türkiye ekonomisinin enflasyonist sorunları tarihsel perspektifte ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise enflasyonun neden ve sonuç bağlamındaki neden olan sorunlar ve neden olduğu sorunlar değerlendirilmiştir. Enflasyon sorunları; krizler, para arzı, petrol fiyatları, döviz kuru, bütçe açıkları, faiz, doğrudan yatırımlar, yatırım ve tasarruf, faktör gelirleri ve gelir dağılımı, vergi gelirleri ve kaçakçılığı, sosyal bakımdan sorunları ele alınarak açıklanmıştır. Enflasyon sorunları; krizler çerçevesinde geniş bir perspektifte açıklandıktan sonra çalışmada ele alınan dönemler itibarıyla, enflasyona neden olan sorunlar ve enflasyonun neden olduğu sorunlar bağlamındaki başlıklarıyla, bahsedilen alt başlıklar ele alınarak sorunlar irdelenmiş, çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde sonuç ve çözüm önerileri yazılarak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey; Since it is a developing country, its internal resources are insufficient for its development, which makes the country economically dependent on foreign countries. In this case, it needs external resources very much and leaves it in a difficult situation in terms of creating resources in the country's economy. This situation constitutes the ground of the fragile structure in the economy. As of the current situation, inflation has become a growing problem. In order to explain the reason for this situation, the period between 2000-2020 was selected in the Turkish economy and it was aimed to make sense of inflation problems in the light of the mentioned periods. The thesis study is prepared in three parts. The first part contains theoretical definitions and implications of inflation. In the second part, the inflationary problems of the Turkish economy are discussed in historical perspective. In the third part, the problems that cause and effect inflation in the context of cause and effect and the problems it causes are evaluated. Inflation problems; crises, money supply, oil prices, exchange rate, budget deficits, interest, direct investments, investment and saving, factor revenues and income distribution, tax revenues and evasion, social problems are explained by addressing them. Inflation problems; After being explained in a broad perspective within the framework of crises, the problems were examined by addressing the sub-headings mentioned in the context of the problems causing inflation and the problems caused by inflation as of the periods discussed in the study, and the thesis was completed by writing the conclusions and solution proposals as a result of the findings obtained from the study.