Yeni medya ortamında üniversite öğrencilerinin dizi izleme davranışları üzerine bir inceleme
An analysis on tv series watching behaviours of university students in new media environment
- Tez No: 778529
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE OYA PAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yeni medya ortamında üniversite öğrencilerinin dizi izleme davranışları üzerine yapılan bu çalışma, öğrencilerin problemli dizi izleme düzeylerini, dizi izleme motivasyonlarını, dizi izleme pratiklerini ve bilişsel-davranışsal katılımlarını saptamak; problemli dizi izleme düzeyleri ile dizi izleme motivasyonları, dizi izleme pratikleri ve bilişsel-davranışsal katılımları arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde okuyan 758 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada katılımcılara“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Dizi İzleme Pratikleri Formu”,“Problemli Dizi İzleme ve Belirtileri Ölçeği”,“Dizi İzleme Nedenleri (Motivasyonları) Ölçeği”ve“Bilişsel Davranışsal Katılım Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri, Pearson Korelasyon Yöntemi, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Faktörlü ANOVA Testi kullanılmıştır. Yapılan betimsel analizler incelendiğinde öğrencilerin problemli dizi izleme düzeylerinin, dizi izleme motivasyonlarının ve diziye bilişsel davranışsal katılımlarının ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür. Yapılan ilişkisel analizler incelendiğinde ise üniversite öğrencilerinin problemli dizi izleme düzeyleri ile dizi izleme motivasyonlarının tüm alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Benzer şekilde öğrencilerin problemli dizi izleme düzeyleri ile bilişsel davranışsal katılımlarının tüm alt boyutları arasında da pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Öğrencilerin problemli dizi izleme düzeyleri ile bir seferde ara vermeksizin kaç bölüm ve kaç saat dizi izlediği, haftada kaç saat dizi izlediği, aynı anda kaç diziyi birden takip ettiği, dizi izlemede ilk tercih ettikleri cihazlar ve platform türleri, dil - altyazı seçenekleri, beraber dizi izleme durumları, yerli - yabancı dizi tercih durumları gibi genel dizi izleme pratikleri arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Öğrencilerin problemli izleme düzeylerinin, yaş, cinsiyet gibi sosyo-demografik özellikler açısından da farklılaştığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study on the TV series watching behaviors of university students in the new media environment aims to investigate the levels of students' problematic binge-watching, watching TV series motives, practices of watching TV series and cognitive-behavioral involvement; also to discover whether there is a correlation between problematic binge watching and TV series watching motivations, practices of watching TV series and cognitive-behavioral involvement. A sample of 758 university students of İzmir Kâtip Çelebi University was used for the research. In the study,“Socio-Demographic Information Form”,“Practices of Watching TV Series Form”,“Binge-Watching Engagement and Symptoms Questionnaire”,“Watching TV Series Motives Questionnaire ”and“Cognitive Behavioral Involvement Scale”were used to collect data from the participants. Frequency and percentage, Pearson correlation method, independent groups t-test and single factor ANOVA test results were used in the analysis of the data. The descriptive analysis demonstrated that scores on the problematic binge-watching, watching TV series motives and cognitive and behavioral involvement of the university students were above the average. As a result of the correlational analysis, a significant positive correlation was found between problematic binge-watching of university students and all sub-dimensions of watching TV series motives questionnaire. Similarly, the score on the problematic binge-watching of university students was positively associated with all sub-dimensions of cognitive behavioral involvement scale. Significant positive correlations were found between problematic binge-watching of university students and practices of watching TV series such as how many episodes and how many hours of TV series they watch at a time without a break, how many hours they watch in a week, how many TV series they follow at the same time, devices and the services they primarily use to stream content, language-subtitle options, watching TV series together or alone, preferring Turkish or foreign TV series. Also, problematic binge-watching levels of the students differed in some socio-demographic specifications such as age and gender.