Conflict or co-existence: Interaction of nature and technology in Salman Rushdie's selected novels
Çatışma veya birlikte var olma: Salman Rushdie'nin seçili romanlarında doğa ve teknoloji etkileşimi
- Tez No: 778543
- Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu doktora tez çalışmasında çağdaş yazar Ahmed Salman Rushdie'nin Midnight's Children (1981), Haroun and the Sea of Stories (1990), Luka and the Fire of Life (2010) ve Shalimar the Clown (2005) adlı dört eseri yaklaşık elli yıl önce ortaya çıkmış ve gittikçe ağırlaşan çevresel sorunlara dikkat çekmeyi hedefleyen eko-eleştiri kuramına göre incelenmiştir. İncelemenin amacı bu eserlerde doğa ve bilim/teknolojinin çatışma ve birliktelik başlıkları altında birbirleriyle nasıl etkileşim içinde olduğunu saptamaktır. Bilim ve teknoloji kavramının edebiyattaki bir yansıması bilim kurgu türü olduğu için yazarın eserlerinde bilim kurguyla paralellikler de tartışmaya dâhil edilmiştir. Eko-eleştiri kuramıyla kolonileşme sonrası ve postmodern yazına ait çoğulculuk, çok kültürlülük, melezlik gibi temel ilkeler ilişkilendirilerek bunun eko-eleştiri kuramına ve çevreci yaklaşımlara olası katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This PhD dissertation examines the contemporary writer Ahmed Salman Rushdie's four novels Midnight's Children (1981), Haroun and the Sea of Stories (1990), Luka and the Fire of Life (2010) and Shalimar the Clown (2005) according to the ecocritical theory.The objective of the dissertation is to identify how the pair of nature and science/technology relate to each other under the headings of conflict and co-existence in these texts. Since the genre of science fiction is an extension of the concept of science/technology in literature, the science fiction aspect of Rushdie's novels has also been incorporated to the analysis. Some fundamental terms pertaining to the postcolonial and postmodern literature, such as multiculturalism, multiplicity, hybridity, have been associated with ecocriticism, and their potential contributions to the ecocritical theory and environmentalist approaches have been discussed.