İnsan hakları bakış açısı ile ağ tarafsızlığı
Net neutrality from human rights perspective
- Tez No: 778681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KÜZECİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ağ tarafsızlığı, İnternet trafik akışında bulunan veriler arasında ayrımcılık yapılmamasını öngören bir ağ yönetim ilkesidir. Ağ yönetimi İnternet servis sağlayıcılar tarafından yürütülürken kimi zaman teknik ve yasal gereklilikler nedeniyle kimi zaman da ekonomik gerekçelerle veriler arasında ayrımcı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bu ayrımcı uygulamalar İnternet kullanıcıları nezdinde ifade özgürlüğü ve özel yaşamın gizliliği hakları başta olmak üzere birçok insan hakkının ihlali tehlikesini doğurmaktadır. Zira modern yaşamın bir gerekliliği olarak İnternet, günümüzde temel hak ve özgürlüklerin kullanımı için faydalı ve gerekli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ağ yönetimi gibi teknik bir meseleyi düzenleyen ağ tarafsızlığı ilkesinin İnternet ortamında insan haklarının kullanımı ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Çalışmamızda bu ilişki ifade özgürlüğü ve özel yaşamın gizliliği hakları çerçevesinde incelenerek, İnternet servis sağlayıcıların ağ yönetimi uygulamalarının bu haklar üzerindeki etki ve sonuçları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Network neutrality is a network management principle which provides for non-discrimination between all data contained in Internet traffic flow. While network management is carried out by Internet service providers, there may be discriminatory practices between data due to technical and legal requirements or economical benefits. These discriminatory practices pose a threat of violating many human rights, particularly the right to freedom of expression and privacy, among Internet users. The Internet is regarded as a useful and a necessary tool for the use of fundamental rights and freedoms as a necessity of modern era. Therefore, the principle of net neutrality, which regulates a technical issue like network management, has a direct relationship with the exercise of human rights in the Internet environment. In our study, this relationship has been examined within the framework of freedom of expression and privacy rights, and the effects and consequences of Internet service providers' network management practices on these rights have been emphasized.