Yeni tanı almış hiperlipidemili hastalarda farklı kardiyovasküler risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması ve bunların metabolik sendrom ile ilişkileri
Comparison of different cardiovascular risk scoring systems in patients with new diagnosis hyperlipidemia and their relationship with metabolic syndrome
- Tez No: 778754
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Günümüzde çok sayıda kardiyovasküler risk hesaplama sistemi bulunmaktadır. Biz bu çalışmada ilk kez hiperlipidemi saptanan hastalarda SCORE, QRİSK2, BNF, ASSIGN, Framingham risk skorlamalarını karşılaştırmayı ve aynı grup hastalarda metabolik sendrom kriterlerinin varlığı ile kardiyovasküler risk skorlamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Yeni hiperlipidemi tanısı almış 216 kadın, 84 erkek hastayı çalışmaya dahil ettik. Kan lipid seviyeleri için enzimatik kalorimetrik yöntemler kullanıldı. Hastaların kilosu, boyu, bel çevresi de ölçüldü. Metabolik sendrom tanımlaması için NCEP ATP III kullandık. 10 yıllık kardiyovasküler risk değerlendirmesi için de Framingham, SCORE, QRISK 2, ASSIGN, BNF skor sistemleri uyguladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Today, there are many risk calculation methods. In this study, we aimed to compare SCORE, QRISK2, BNF, ASSIGN and Framingham risk scorings for patients who have been first detected that they have hyperlipidaemia and to evaluate the relation between metabolic syndrome criteria and cardiovascular risk scorings for the same group patients. Material and Methods: We included 216 female, 84 male newly diagnosed hyperlipidemic patients. Lipid levels measured using enzymatic calorimetric methods. We also measured weight, height, waist circumference of patients.We used NCEP ATP III for metabolic syndrome identification. For 10 years cardiovascular risk assessment we performed Framingham, SCORE, QRISK 2, ASSIGN, BNF score systems.