Egzersiz EKG testi negatif veya nondiagnostik olarak raporlanmış hiperlipidemili genç erişkin hasta grubunda ÇKBT koroner anjiografinin koroner arter hastalığını saptamadaki yeri ve önemi
The importance and place of MSCT coronary angiography in diagnosis of CAD in young adult patients with hyperlipidemia whose exercise ecg tests have been reported negative or nondiagnostic.
  1. Tez No: 243372
  2. Yazar: DERYA DENİZ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ateroskleroz zemininde gelişen KAH gelişmiş ülkelerde ve gittikçe tüm dünyada önde gelen mortalite nedenidir. KAH gelişimi kompleks ve kolay öngörülemeyen bir hastalık olup biyokimyasal, genetik ve çevresel bir çok faktörle ilişkilidir. KAH erken teşhis ve tedavisinde invaziv, noninvaziv tanı metodları kullanılmaktadır. Noninvaziv tanı metodlarının kısıtlılıkları yeni tanı araçlarının kullanımını gündeme getirmiştir.ÇKBT deki teknolojik gelişim sayesinde Koroner BTA ile aterosklerotik hastalık yaygınlığı ve stenoz düzeyinin hemodinamik etkisi doğru olarak ölçülebilmektedir. KAH gelişimi açısından riskli hastalarda Koroner BTA non invaziv olarak, KAH varlığını ve ateroskleroz yaygınlığını yüksek seçiçilik ve duyarlılıkla tespit ederek klinik algoritmayı değiştirmektedir. Koroner BTA ile damar duvarı yanında koroner lümen de değerlendirilebilir ve lümende daralmaya neden olmayan aterorosklerozun varlığı tespit edilebilir. Uygun tedavi verilerek hastalığın ilerlemesi engellenebilir ve akut koroner sendroma neden olan plaklar stabil hale gelebilir.Çalışmamıza düşük klinik riskli UAP tanısı almış , noninvaziv bir tanı yöntemi olan Egzersiz EKG ile obstrüktif ile KAH varlığı saptanamamış genç erişkin 44 hasta alındı. Hastaların 15'inde (34%) Koroner BTA ile KAH tespit edildi. KAH tespit edilen hastaların 7'sinde obstrüktif , 8'inde non-obstrüktif darlık mevcuttu. İncelenen koroner arter segmentlerinin 34'ünde aterosklerotik plak mevcuttu. Bu plakların 8'inde aterosklerozun erken evresi olan pozitif remodeling izlendi. 8 hastada birden fazla koroner arter segment tutulumu mevcuttu. Ayrıca 3 hastada koroner anomali, 15 hastada myokardiyal köprüleşme tespit edildi.ÇKBT Koroner anjiografinin, obstrüktif koroner arter hastalığı varlığını saptamasının yanısıra nonobstrüktif koroner arter hastalığını saptamadaki tanısal performansı,plak yaygınlığı, lokalizasyonu, morfolojisi ve stenoz oranını belirleyebilme yeteneği, koroner anomali ve varyasyonlarının yüksek doğrulukla tespit edebilmesi ile diğer non invaziv yöntemlere göre üstün özelliklere sahiptir. KAH gelişimi açısından orta riskli olarak kabul edilen hastalarda klinik algoritmayı değiştirecek bilgiler sağlaması nedeniyle KAH tanısında öncelikli olarak kullanılması gereken noninvaziv tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) which develops by atherosclerosis is a primary cause of mortality in developed countries and increasingly all over the world. The development of CAD is a complex and unpredictable disease, and is related to many factors including biochemical, genetic and environmental factors. Different invasive and noninvasive methods have been used for early diagnosis and treatment of CAD. Presence of limited noninvasive tools for diagnosis of CAD has led to development of new diagnostic tools.With current technological development in MSCT, the width of atherosclerotic disease can be detected, and hemodynamic effect of stenosis rate can be measured accurately. MSCT Coronary Angiography is a non-invasive test for determining of presence CAD and width of atherosclerosis with high selectivity and sensitivity. Thus, MSCT Coronary Angiography changes clinical algorithm of CAD in patients who have risk for development CAD. Coronary artery wall next to coronary lumen can be evaluated by the MSCT coronary angiography, without causing lumen narrowing in the presence of atherosclerosis can be detected. The appropriate treatment may prevent disease progression, and acute coronary syndrome causing plaques may be stable.A total of 44 adult patients who were diagnosed with low clinical risk UAP,but in whom obstructive CAD was not diagnosed through Exercise ECG, which is non-invasive method, were included into the study. CAD was detected by MSCT coronary angiography in 15 (34%) of the cases. CAD detected 7 patients were critic stenosis, and 8 patients were non critical stenosis. There was atherosclerotic plaque in 34 coronary artery segments which were examined. These were positive remodeling of the early stages of atherosclerosis in 8 segments, and 8 patients had involvement of more than one segment. In addition, 3 patients had coronary anomalies, and myocardial bridging was detected in 15 patients.Through MSCT Coronary angiography, diagnostic performance in detecting non-obstructive CAD as well as determine the presence of obstructive CAD, determining ability of plaque width, localization, morphology and stenosis rate, coronary anomalies and its variations can be detected with high accuracy and it has superior properties compared to other non-invasive method. MSCT Coronary Angiography is a non-invasive method that should be used primarily in the diagnosis of CAD in patients with moderate risk, since it provides information that can change clinical algorithm.