رؤيا الموت والحياة بين لوركا ونازك الملائكة دراسة تطبيقية مقارنة
Lorka ile nazık el melaike arasındaki ölüm ve yaşam vizyonuuygulamalı karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 778857
  2. Yazar: İBRAHİM ALŞİBLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP EL BİTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tishreen University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu Araştırma Lorka İle Nazık El Melaike Arasındaki Ölüm Ve Yaşam Vizyonunu Şiir ‎Metinleriyle Sanatsal Analizini Konu Almaktadır. Bu Çalışma; Karşılaştırmalı Analiz Metoduna ‎Dayanarak Ve Amerikan Karşılaştırmalı Edebiyat Okuluna Göre Hazırlanmıştır.‎ Adlandırılan Tez (Lorka İle Nazık El Melaike Arasındaki Ölüm Ve Yaşam Vizyonu-‎‏ ‏Uygulamalı Karşılaştırmalı Çalışma) On Sekizinci Yüzyılın Sonuna Gelen Ve On Dokuzuncu ‎Yüzyılın Başlarında Vefat Eden, Tecrübesi; Yaşam İle Ölüm Konusuyla Dolu İspanyol Şair ‎Lorka'nın Ve Yirminci Yüzyılın Başlarında Gelen, Tecrübesi; Ölüm İle Dolu Arap Şair Nazık El ‎Melaike'nin Ölüm Ve Yaşam Vizyonu Arasındaki Benzerlikleri Ve Farklılıkları Öne ‎Çıkarılmıştır. Aralarında Etki Eden Bir İlişki Olmadığından Araştırmamızın Konusu Olarak ‎Seçilmiştir.‎ İki Şiir Tecrübesinde Sanatsal Özeliklere Sahip Olan Vizyonu Anlamak İçin Karşılaştırmalı ‎Analiz Metodu Kullanılmıştır, Bu Çalışma Şairlerin Ölüm Ve Yaşam Heyecanını, Ölüm Ve ‎Yaşam Tavırlarını Derin Bir Şekilde Analiz Etmeyi Amaçlamıştır.‎ Yaratıcı Zat Ölüm Ve Yaşam Hayalini Ortaya Çıkarmaya Çalışmıştır Ve Ölüme Olan Derin ‎İnancına Rağmen Ölümü Yenmeye Çabalamıştır.‎ Bu Çalışma; Önsöz, Giriş, Üç Bölüm Ve Sonuçtan Oluşmaktadır.‎ Önsözde : İki Şairin Hayatı Kısa Bir Şekilde Bahsedilmiştir, Nazık Üzerinde Lorka'nın Etkisi ‎Sorunu Belirlenmiştir, Modern Düşüncesel Eleştirisinde Ölüm Ve Yaşam Vizyonu Kavramı ‎Anlam Olarak Söz Edilmiştir.‎ İlk Bölümde: Var Olmanın Tarafları (Yaşam Ve Ölümden) Bahsedilmiştir. Filozoflar, ‎Düşünürler Ve Semavi Dinler Yaşam Ve Ölüm Bakış Açısı Hakkında Konuşmuştur. Lorka Ve ‎Nazık El Melaike Şiirlerinde Yaşam Ve Ölüm Tartışmacılığının Bahsi, Şiirlerinde Ölüm ‎Belirtileri(Endişe, Hüzün Ve Gurbet) Aralarındaki Farklılıklar Ve Benzerlikler ‎Karşılaştırılmıştır.‎ İkinci Bölümde Şiir Dilinin Özellikleri:Sözcüklere Değinmiştir, Yaşam Ve Ölüm İlhamları, ‎Şairlerin Şiir Dizelerini (Tekrarlamak)Oluşturmak, Ardından Vizyonu Kapsayan Ve Oluşmasına ‎Katkı Sağlayan Sanatsal İmajdan Bahsedilmiştir, Sanatsal İmaj Oluşturan(Efsane, Sembol, ‎Teşhis, Cisimlendirmek Ve Ölüm Canlandırma Etkisi) Sonra Lorka Ve Nazık El Melaike ‎Şiirlerinde Sanatsal İmajın Kaynakları Söz Edilmiştir.‎ Üçüncü Bölümde: Vizyon Çatışmalarından Bahsedilmiştir, Yaşam Ve Ölüm Çatışması, Ölümün ‎Belirtileri Umut Kesmek Ve Hayal Kirikliğina Uğramayla Başlar, Aynı Zamanda Yaşam ‎Belirtileri Umut Ve Kurtulmak İle Başlar, Şairlerin Vizyonu Aralarındaki Farklılıklar Ve ‎Benzerlikler Karşılaştırılıp Belirtileriyle Analiz Edilmiştir Ardından Vizyonun İstatiğinde Söz ‎Edilmiştir, Zaman Ve Vizyona Sunma Etkisi Üzerinde Durulmuştur, Aynı Zamanda Mekanın ‎Yaşam Ve Ölüm Üzerinde Estetiği Teşkil Etmenin Etkisinden Bahsedilmiştir.‎
Özet (Çeviri)
This Research Is About The Artistic Analysis Of The Vision Of Death And Life Between Lorka And Nazık El Melaike With Poetry Texts. This work; Based on the Comparative Analysis Method and Based on the American School of Comparative Literature.‎ Thesis Named (The Vision of Death and Life Between Lorka and Nazik El Melaike-‎‏ ‏Applied Comparative Study) The Experience of the Late Eighteenth Century and the Early Nineteenth Century; The Experience of the Spanish Poet ‎Lorka, Full of Life and Death, and from the Early Twentieth Century; The Similarities And Differences Between The Vision Of Death And Life Of The Arab Poet Nazik El Melaike, Full of Death, Are Highlighted. It has been chosen as the subject of our research since there is no effective relationship between them.‎ A Comparative Analysis Method Was Used To Understand The Vision Which Has Artistic Features In Two Poetry Experiences, This Study Aims To Analyze The Poets' Excitement Of Death And Life, Attitudes Of Death And Life In A Deep Way.‎ The Creator Has Tried to Unveil the Dream of Death and Life, And Despite His Deep Faith in Death, He Tried To Overcome Death.‎ This work; It consists of a Preface, Introduction, Three Chapters and Conclusion.‎ In the Foreword: The Lives of Two Poets Are Briefly Mentioned, The Influence of Lorka on Gentleness ‎The Problem of Identified, The Concept of Death and Life Vision in Modern Intellectual Criticism is Mentioned as ‎Meaning‎.‎ In the First Chapter: The Sides of Existence (Life And Death) Are Mentioned. Philosophers, Thinkers, and Heavenly Religions Have Spoken About the Life and Death Perspective. The Discussion of Life and Death Argumentation in Lorka and ‎Nazık El Melaike's Poems, The Differences And Similarities Between The ‎Symptoms Of Death (Anxiety, Sadness And Homelessness) In Their Poems ‎Compared.‎ In the Second Part, Characteristics of Poetry Language: Refers to the Words, Inspirations of Life and Death, ‎Composing the Poetry Strings of Poets (Repetition), Then the Artistic Image Containing the Vision and Contributing to its Formation, Artistic Image Creator (Legend, Symbol, ‎Diagnosis, Embodiment and Death) Afterwards, Sources of Artistic Image were Mentioned in Lorka and Nazik El Melaike ‎Poems.‎ In the Third Chapter: Conflicts of Vision are Mentioned, Conflict of Life and Death, Symptoms of Death Begin with Hopelessness and Disappointment, At the Same Time, Signs of Life Begin with Hope and Salvation, The Poets' Visions Are Compared and Their Similarities Are Compared and Their Symptoms Are Analyzed Then in the Statistics of the Vision It has been discussed, the effect of presenting time and vision has been emphasized, at the same time, the effect of forming the aesthetics of space on ‎Life and Death has been mentioned.