Deneysel ülseratif kolit modelinde arbutin uygulamasının olası olumlu etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible positive effects of application of arbutin in experimental model of ulcerative colitis
- Tez No: 778888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, trinitrobenzen sülfonik asitin (TNBS) neden olduğu deneysel kolit modelinde arbutinin patolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine olası olumlu etkilerinin araştırılması ve İBH'de sıklıkla kullanılan antiinflamatuvar bir ajan olan mesalazin ile karşılaştırılması, birlikte kullanımındaki etkinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu onayı alınarak ağırlıkları 250-400g arasında değişen toplam 40 adet Wistar albino türü sıçan randomize olarak 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol, kolit, kolit+arbutin (Arb), kolit + mesalazin (Mes),kolit + mesalazin + arbutin (M+A) grupları oluşturuldu. Kontrol grubunaserum fizyolojik intragastrik ve rektalyolla, kolit grubuna TNBS, kolit + arbutin grubuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonra ilk doz olmak üzere toplam 3 kez250 mg/kg'lık arbutin uygulaması, kolit + mesalazin grubuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonrailk doz olmak üzere toplam 3 kez 100 mg/kg'lık mesalazin uygulaması, kolit + mesalazin + arbutin grubuna deneysel kolit oluşturulduktan 6 saat sonra ilk doz olmak üzere toplam 3 kez250 mg/kg'lık arbutin ve 3 kez 100 mg/kg'lık mesalazin uygulaması yapıldı. Alınan örneklerden proinflamatuvar sitokinler (TNF-α, IL-1β, IL- 6),oksidan/antioksidan parametreler (MDA, MPO, SOD inhibisyon, CAT, GPx) çalışıldı.Patolojik değerlendirme için doku hasarı ve doku zedelenmesinin derecesine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the possible positive effects of arbutin on pathological and biochemical parameters in an experimental model of trinitrobenzenesulfonic acid (TNBS) induced colitis and to compare it with mesalazine, an anti-inflammatory drug commonly used in IBD. We also aimed to evaluate their effects when used in combination. Methods: This study was approved by the Animal Research Ethics Committee of Aydın Adnan Menderes University. 40 Wistar albino rats weighing 250-400 g were randomly divided into 5 groups. Control, colitis, colitis + arbutin (Arb), colitis + mesalazine (Mes), colitis + mesalazine + arbutin (M+A) groups were formed. In the control group, intragastric and rectal saline was administered. TNBS was administered in the colitis group, whereas 250 mg/kg arbutin for 3 times was administered in the colitis + arbutin group starting 6 hours after the experimental colitis was created. A total of 3 doses of 100 mg/kg mesalazine was administered starting 6 hours after experimental colitis was achieved in the colitis + mesalazine group. 3 times 250 mg/kg arbutin and 3 times 100 mg/kg arbutin were administered 6 hours after the experimental colitis was established in the colitis + mesalazine + arbutin group. Proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1β, IL-6), oxidant/antioxidant parameters (MDA, MPO, SOD inhibition, CAT, GPx) were studied from the samples taken. Tissue damage and extent of tissue injury were evaluated for pathological evaluation.