Vyshka gazetesine göre Azerbaycan'da ekonomik durum ve petrol endüstrisinin gelişimi
According to Vyshka newspaper the economic situation and the development of the oil industry in Azerbaijan
  1. Tez No: 778889
  2. Yazar: GÜNEL MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÜZEYİR SERDAR SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Modern zamanlarda, dünyanın enerji kaynaklarına olan ilgisi doruğa ulaştı. Her ülkenin ekonomisini ve sanayisini inşa etmek ve geliştirmek için enerji kaynaklarına ihtiyacı vardır. Neyse ki ülkemiz geleneksel (petrol ve gaz) ve alternatif enerji kaynakları bakımından zengindir. Bu bakımdan Azerbaycan, sanayi ve ekonominin gelişmesini ve dış ülkelere ihracatını sağlayacak yeterli enerji kaynaklarına sahiptir. Ülkemizde petrol üretimi milli gelirin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.Vyshka gazetesine göre Azerbaycan ekonomisi ve petrol endüstrisi hızla büyümüş ve gelişmiştir. Tezimizin amacı, Vyshka gazetesi makaleleri ve diğer kaynaklar kullanılarak Azerbaycan ekonomisinin ve petrol endüstrisinin gelişimini incelemek ve bu gelişmenin nedenlerini araştırmaktır.Tezimizde özellikle de Sovyet birliği döneminde ve sonrasında ülkenin petrol ve doğal gaz zenginliklerinin önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tezimizde Azerbaycan ekonomisinin ve petrol endüstrisinin hızla geliştiği ve ülkenin uluslararası arenadaki rolünü artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern times, the world's interest in energy resources has reached its peak. Every country needs energy resources to build and develop its economy and industry. Fortunately, our country is rich in traditional (oil and gas) and alternative energy sources. In this respect, Azerbaijan has sufficient energy resources to ensure the development of industry and economy and export to foreign countries. According to Vyshka newspaper, the Azerbaijan economy and oil industry have grown and developed rapidly. The aim of our thesis is to examine the development of the Azerbaijani economy and oil industry by using Vyshka newspaper articles and other sources, and to investigate the reasons for this development. In our thesis, it has been determined that the country's oil and natural gas riches played an important role, especially during and after the Soviet Union. As a result, it has been determined in our thesis that Azerbaijan's economy and oil industry are developing rapidly and the country's role in the international arena has increased.