Ekonomik büyümenin yeşil ekonomi bağlamında karbon emisyonu üzerindeki etkisi: OECD ülkeleri örneği
The effect of economic growth on carbon emissions in the context of the green economy: The example of OECD countries
- Tez No: 778979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yeşil büyüme, çevresel açıdan sürdürülebilir nitelikteki ekonomik büyümeyi tanımlayan bir terimdir ve ekonomik büyümenin, kaynak kullanımından ve olumsuz çevresel etkilerden ayrıştırılması gerektiği anlayışına dayanmaktadır. Üretim sürecinin en önemli olumsuz sonuçlarından biri çevre üzerinde ortaya çıkmaktadır. Üretim hacmindeki artışarın çevre kirliliğine neden olması kuvvetle muhtemeldir. Bu bağlamda yeni üretim yöntemleri geliştirmek suretiyle üretim faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltacak tedbirlerin alınması son derece önemkidir. Bu nedenle yeşil büyüme'nin, yeşil ekonomi ve düşük karbonlu veya sürdürülebilir kalkınma kavramlarıyla yakından ilişkili oldğunu ve bu yönüyle yeşil büyümenin ana itici gücünün, doğa'nın zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin özenle alındığı sürdürülebilir enerji sistemlerine geçiş ile mümkün olabileceğini söylemek mümkündür. Bu çalışmada, 31 OECD ülkesinin 1997-2018 dönemine ait Dünya Bankası veri tabanından elde edilen yıllık veriler kullanılarak panel veri analiz yöntemiyle ekonomik büyümenin karbon emisyonuna etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamına dahil edilen ülkeler, ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Lüksemburg, Kanada, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Şili, Türkiye, Yeni Zelanda, Yunanistan'dır. Seçilmiş OECD ülkeleri ile ilgili olarak yapılan analiz neticesinde elde edilen bulgulara göre analize dahil edilmiş olan ülkelerin yeşil büyüme değerleri arasında önemli farklılıkların bulunduğu, bazı ülkelerin yeşil büyüme ve yeşil ekonomi konusunda önemli bir ilerleme kaydettiği, buna barşın bazı OECD ülkelerin ise Yeşil büyüme açısından gerekli gelişimi gösteremediği görülmektedir. Türkiye ise, son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu düzenlemeler ve aldığı tedbirler sayesinde yeşil büyüme açısından olumlu bir gelişim gösteren ülkeler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Green growth is a term that describes economic growth that is environmentally sustainable and is based on the understanding that economic growth should be decoupled from resource use and negative environmental impacts. One of the most important negative consequences of the production process is on the environment. Increases in production volume are likely to cause environmental pollution. In this context, it is extremely important to take measures to reduce the negative impacts of production activities on the environment by developing new production methods. Therefore, it is possible to say that green growth is closely related to the concepts of green economy and low-carbon or sustainable development and that the main driving force of green growth can be possible with the transition to sustainable energy systems in which the necessary measures are carefully taken to prevent damage nature. In this study, the effect of economic growth on carbon emissions of 31 OECD countries is analyzed by panel data analysis method using annual data obtained from the World Bank database for the period 1997-2018. The countries included in the scope of the study are the USA, Germany, Australia, Austria, Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Ireland, Israel, Israel, Italy, Iceland, Japan, Luxembourg, Canada, Hungary, Hungary, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Slovenia, Chile, Turkey, New Zealand, Spain, Sweden, Switzerland, New Zealand, Greece, United Kingdom, United States. According to the findings obtained as a result of the analysis of selected OECD countries, it is seen that there are significant differences between the green growth values of the countries included in the analysis, some countries have made significant progress in terms of green growth and green economy, while some OECD countries have not made the necessary progress in terms of green growth. Turkey, on the other hand, is among the countries that have shown a positive development in terms of green growth thanks to the regulations and measures taken in recent years.